LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miliarderi “fluturoi” në hapësirë/ Injoron rivalin e tij Bezos, pas udhëtimit “ekstrem”

15 Korrik 2021, 16:18, Kuriozitete CNA
Miliarderi “fluturoi” në hapësirë/ Injoron rivalin e

Richard Branson e ka përshkruar fluturimin e tij historik gjatë fundjavës si “ekstrem në çdo mënyrë” dhe një “ëndërr e bërë realitet”.

Duke folur për The Sun, 70-vjeçari goditi kritikët përfshirë miliarderin rival Jeff Bezos të cilët kanë vënë në dyshim vlefshmërinë e misionit të kryer nga kompania e tij, Virgin Galactic. Richard bëri historinë të Dielën pasi arriti me sukses në hapësirë me një raketë komerciale.

Automjeti, i quajtur VSS Unity, u ngrit në ajër nga Neë Mexico i lidhur me një aeroplan transportues përpara se të shkëputej dhe shpërthente 50 milje mbi Tokë.

Richard dhe pesë shokë të ekuipazhit përjetuan rreth katër minuta pa peshë përpara se Uniteti të kthehej dhe të rrëshqiste përsëri në Tokë.

Miliarderi, i cili themeloi Virgin Galactic 17 vjet më parë, tha se pamja e Tokës nga dritaret e zanatit ishte “më e bukur” nga sa kishte imagjinuar. ?Kam ëndërruar për këtë që kur isha fëmijë?, është shprehur ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga