LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miliarderi Jeff Bezos gati për të fluturuar në hapësirë

19 Korrik 2021, 16:15, Kuriozitete CNA
Miliarderi Jeff Bezos gati për të fluturuar në hapësirë

Miliarderi Jeff Bezos do të fluturojëë në hapësirë ??të Martën. Ky është fluturimi i parë i ekuipazhit të anijes së tij me raketa, Neë Shepard.

Ai do të shoqërohet nga Mark Bezos, vëllai i tij, Wally Funk, një pionier 82-vjeçar i garës hapësinore, dhe një pasagjer 18-vjeçar që ka paguar për të qenë pjesë e këtij fluturimi.

Ata do të udhëtojnë në një raketë me dritare të mëdha duke ofruar pamje mahnitëse të Tokës.

?Neë Shepard?, ndërtuar nga kompania e Bezos, Blue Origin, është krijuar për t’i shërbyer tregut në zhvillim e sipër për turizmin hapësinor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga