LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

3 Gusht 2021, 14:02, Kuriozitete CNA
Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Arkeologët kanë zbuluar një anije të lashtë romake që daton rreth 2.200 vjet të mbushur me kavanoza të përdorura për të transportuar verë dhe vaj ulliri në brigjet e Palermos, Sicili.

Sipas një deklarate të përkthyer nga Rajoni Sicilian, anija e mbytur, e datuar në shekullin e 2 para Krishtit, u gjet në Detin Mesdhe në një thellësi prej 92 metrash (302ft), pranë Isola delle Femmine.

Studiuesit ishin në gjendje të dokumentojnë “praninë e një ngarkese të dukshme të amforave, ka shumë të ngjarë të llojit të verës”, shtoi deklarata.

Zbulimi konsiderohet gjithashtu “një nga gjetjet më të rëndësishme të muajve të fundit”, shtuan zyrtarët.

Një amfora është një kavanoz i lashtë me dy doreza vertikale që u përdorën për transportimin e verës dhe vajit të ullirit dhe u përdorën gjatë historisë së lashtë, nga Fenikasit tek Romakët, sipas Historisë Botërore .

Sipas gazetës italiane La Stampa , tregtia e verës siciliane ishte “një nga aktivitetet më fitimprurëse dhe më të përhapura për sipërmarrësit e kohës”.

Një lloj vere, e njohur si Mamertino, “u bë aq e njohur sa tërhoqi vëmendjen e Jul Cezarit, i cili e ofroi atë për darkuesit e tij me rastin e banketit festiv të konsullatës së tij të tretë (46 para Krishtit),” shtoi gazeta.

Mbikëqyrja e Detit të Rajonit të Sicilisë është përgjegjëse për ruajtjen e objekteve historike dhe natyrore të gjetura në ujërat jashtë ishullit italian, sipas gazetës italiane PalermoToday ./ CNA.al

Lajmet e fundit nga