LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Plot me metale të çmuara/ NASA zbulon asteroidin që mban vlera marramendëse

6 Gusht 2021, 14:58, Kuriozitete CNA
Plot me metale të çmuara/ NASA zbulon asteroidin që mban vlera

Asteroidi ?Psyche? është i mbushur plot me metale të çmuara dhe mund të ketë një vlerë prej më shumë se 10,000 $ katrilion dollarë (8,072 kuadrilionë), kanë konfirmuar matjet e reja të temperaturës së sipërfaqes së tij.

?Psyche? është një shkëmb hapësinor i gjerë 124 milje që orbiton diellin në brezin e asteroidëve, një zonë në formë donuti të hapësirës midis Marsit dhe Jupiterit që përmban mbi një milion shkëmbinj.

NASA po dërgon një mision për të studiuar asteroidin e pasur me metal në 2026 në një përpjekje për të përcaktuar origjinën e tij, me disa spekulime se ai ishte thelbi i një planeti të hershëm.

Për të ndihmuar në këtë mision, një hartë e re e temperaturës është krijuar nga Psyche nga një ekip nga Caltech në Pasadena, California për të siguruar një pasqyrë në vetitë e saj sipërfaqësore.

Normalisht, imazhet infra të kuqe të një shkëmbi hapësinor sigurojnë një piksel të vetëm të të dhënave, por duke përdorur grupin Atacama Large Millimeter/submillimeter (ALMA) në Kili, studiuesit ishin në gjendje të merrnin rezolucion 50 piksel dhe të mësonin më shumë rreth sipërfaqes së shkëmbit hapësinor.

Ata ishin në gjendje të përcaktonin se ajo kishte një sipërfaqe metalike të përbërë nga të paktën 30 përqind metal dhe se gurët në sipërfaqe janë të mbuluar me kokrra metalike.

Shpresohet se kjo do të ndihmojë NASA -n në misionin e saj, pasi do të ketë një pikënisje më të detajuar në vëzhgimet e saj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga