LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës/ Machu Picchu është dekada më i vjetër nga sa mendohej

4 Gusht 2021, 15:15, Kuriozitete CNA
Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës/ Machu Picchu

Vendi i famshëm Inca i Machu Picchu është disa dekada më i vjetër nga sa mendohej më parë, kanë zbuluar arkeologët.

Takimet e karbonit të eshtrave të njerëzve të gjetura tregojnë se ishte i banuar në 1420, më shumë se 20 vjet më herët nga sa prisnin shkencëtarët.

Machu Picchu u ndërtua si një pronë për Perandorin Pachacuti, i cili sipas të dhënave historike u ngrit në pushtet në 1438 para se të pushtonte zonën ku ndodhet vendi.

Kjo bëri që ekspertët të besonin se ishte ndërtuar pas vitit 1440, dhe ndoshta deri në vitin 1450. Studiuesit thanë se zbulimi mund të ketë implikime dramatike për të kuptuarit tonë të historisë së Inkave, dhe gjithashtu sfidon besueshmërinë e përdorimit të shënimeve historike të forcave koloniale.

Machu Picchu ndodhet në rajonin modern të Perusë në Cusco, në një kurriz malor prej 7,970ft të gjatë (2,430m).

Është ndërtuar në stilin klasik Inka, me mure të lëmuar prej guri të thatë.

Vendi u braktis gjatë kohës së pushtimit spanjoll, por nuk u zbulua nga forcat pushtuese.

Analiza gjeologjike ka sugjeruar që vendndodhja e kështjellës mbi një rrjet të prishjeve tektonike të ndërprera është zgjedhur qëllimisht./ CNA.al

Lajmet e fundit nga