LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

22 Korrik 2021, 14:11, Kuriozitete CNA
“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin

Njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos përshkroi udhëtimin e tij në hapësirë si ?misionin e përsosur? dhe një “hap të vogël? në planin e tij për të ndërtuar një rrugë në hapësirë ku ai mendon se industritë kryesore të botës do të jenë në gjendje të veprojnë në të ardhmen për të kursyer planeti Tokë.

Bezos dhe ekuipazhi i ?Blue Origin? u ngritën nga baza e tyre në ?Van Horn?, Texas. Ata u ngjitën për katër minuta para se përforcuesi i raketave Neë Shepard të ndahej nga kapsula e tyre, duke i lënë të notonin në gravitet zero për katër minuta.

Udhëtimi prej 10 minutash kushtoi 5,5 miliardë dollar,  550 milionë dollarë në minutë. Bezos, i cili dha dorëheqjen si CEO i Amazon në fillim të këtij viti dhe tani do ta ndajë kohën e tij midis Blue Origin dhe bamirësisë së tij mjedisore, tha në një konferencë shtypi pas fluturimit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga