LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A është ky qeni i parë gjuetar i Evropës?/ Studiuesit gjejnë kockën që daton rreth 1.8 milionë vite më parë

31 Korrik 2021, 15:08, Kuriozitete CNA
A është ky qeni i parë gjuetar i Evropës?/ Studiuesit

Studiuesit kanë gjeturkockën e nofullës së një qeni gjuetie që ka jetuar 1.8 milion vjet më parë.

Ekspertët e udhëhequr nga Universiteti i Firences analizuan mbetjet e grumbulluara nga vendi arkeologjik Dmanisi, i cili më parë dha disa kafka hominin.

Ata arritën në përfundimin se mbetjet i përkasin specieve Canis (Xenocyon) lycaonoides – ‘qeni gjuetar euroaziatik’ , i cili e ka origjinën në Azinë Lindore.

Qeni Dmanisi, tha ekipi, mund të jetë paraardhësi i qenve gjuetarë afrikanë dhe ka të ngjarë të ketë jetuar së bashku me njerëzit e hershëm në Gjeorgji para se të shpërndaheshin më gjerësisht.

Studimi i mbetjeve të qenit të madh u ndërmor nga paleontologu vertebror Saverio Bartolini-Lucenti i Universitetit të Firences, Itali, dhe kolegët e tij.

Sipas analizës së tyre, eshtrat datojnë nga 1.77-1.76 milion vjet më pare,  duke e bërë atë rastin më të hershëm të njohur të një qeni gjuetie në Evropë.

Sipas studiuesve, ajo në fakt i paraprin lëvizjes së përhapur të qenve të gjuetisë nga origjina e tyre në Azinë perëndimore në Evropë dhe Afrikë gjatë mesit të Epokës së Pleistocenit.

Analiza e veçorive dentare të qenit gjithashtu tregoi ngjashmëri me speciet e tjera të ngjashme me qenin e egër’kanidët’nga e njëjta periudhë kohore.

Ata kanë premolare të tretë më të ngushtë dhe më të shkurtër se sa omnivorët dhe një dhëmb të zmadhuar dhe të mprehtë “karnasial” në mes të nofullës, i cili iu ka shërbyer për të copëtuar ushqimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga