LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse është më mirë të bëni dush gjatë natës/ Ja çfarë thonë dermatologët

16 Gusht 2021, 15:17, Kuriozitete CNA
Pse është më mirë të bëni dush gjatë

Dermatologët rekomandojnë të kaloni rreth 5 deri në 10  minuta në ditë nën dush. Ndërsa disa prej nesh nuk mund ta imagjinojnë përballjen e ditës pa një shpëlarje në mëngjes, të tjerët preferojnë të lajnë stresin e përditshëm gjatë natës. Dhe megjithëse koha kur bëni dush varet nga preferencat tuaja personale, ata që zgjedhin ta bëjnë atë gjatë natës në të vërtetë mund të korrin më shumë përfitime për bukurinë dhe shëndetin.

Mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt

Një dush në mbrëmje relakson trupin dhe mendjen tuaj, dhe kur e bëni atë në kohën e duhur mund t’ju japë gjithashtu një gjumë më të mirë. Dushi 90 minuta para gjumit në ujë të ngrohtë mund t?ju ??ndihmojë të bini në gjumë rreth 10 minuta më shpejt se zakonisht. Kjo ndodh sepse uji i ngrohtë pak ul temperaturën e trupit tuaj, i cili nga ana tjetër dërgon një sinjal në trupin tuaj se është koha për të fjetur.

Është më mirë për lëkurën tuaj

Dushi para se të shkoni në shtrat mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e puçrrave larg. Flokët tanë grumbullojnë baktere dhe produkte të grumbulluara gjatë gjithë ditës, dhe ndërsa koka juaj godet në jastëk, të gjitha këto papastërti transferohen në mbështjellësin tuaj të jastëkut, dhe më pas në fytyrë. Për shkak se lëkura jonë rigjenerohet ndërsa ne flemë, të flini me lëkurë të pastër dhe të freskët do të thotë gjithashtu se qelizat tuaja të reja të lëkurës do të jenë të shëndetshme.

Mund të lehtësojë alergjitë sezonale

Nëse vuani nga alergjitë sezonale, marrja e një dushi gjatë natës mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Të jesh jashtë do të thotë alergene, si poleni dhe pluhuri, të futen në lëkurë dhe rroba, dhe nëse nuk bëni dush para se të flini, mund të përfundojë në shtratin tuaj. Nëse e keni zakon të hidheni në dush në mëngjes, konsideroni të ndryshoni rutinën tuaj dhe të bëni një dush natën në vend për të shmangur simptomat e pakëndshme.

Flokët tuaj do të jenë më të shëndetshëm

Nëse i lani flokët në mbrëmje, do të keni më shumë kohë për t?i lënë të thahen natyrshëm në ajër. Kjo, nga ana tjetër, do t’i mbajë flokët tuaj me shkëlqim dhe shkëlqim për më gjatë, pasi ndihmon në bllokimin e lagështisë . Tharja e flokëve tuaj me nxitim në mëngjes mund të dëmtojë fijet tuaja, duke i lënë ato të dobëta dhe të shurdhër.

Ndihmon në luftimin e djersitjes së tepërt

Ndërsa një dush në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyeshme për tu freskuar para se të përballeni me ditën, dushi gjatë natës në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të parandaloni erën e trupit. Marrja e një  dushi të ftohtë para se të shkoni në shtrat mund të ndihmojë në zvogëlimin e djersitjeve të natës nga të cilat vuajnë shumë njerëz.

Mund të parandalojë ngërçet e muskujve

Nëse muskujt tuaj ndjehen të dhimbshëm dhe të lënduar pas një dite të gjatë në punë, marrja e një dushi të ngrohtë mund të ndihmojë në lehtësimin e ndjesive të pakëndshme. Ndërsa uji i ngrohtë godet trupin tuaj, ndihmon në zbutjen e tensionit të muskujve dhe promovimin e një gjumi më të mirë të natës. Marrja e një dushi të ngrohtë gjithashtu mund të parandalojë ngërçet e këmbëve gjatë natës, një gjendje e zakonshme që prek deri në 60 përqind të njerëzve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga