LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO-Befasuese/ I riu bën tatuazh kodin QR, ja çfarë del kur skanohet

23 Gusht 2021, 19:40, Kuriozitete CNA
VIDEO-Befasuese/ I riu bën tatuazh kodin QR, ja çfarë del kur

Një student, 22 vjeçar në Itali, Andrea Colonnetta, ka gjetur mënyrën më të çuditshme për të ruajtur certifikatën e tij të vaskinimit kundër Covid.

Colonnetta, pasi ka marrë dy dozat e vaksinës, ka vendosur që barkodin QR që mund të skanohet dhe provon që djali është vaksinuar, ta bëjë tatuazh në krah.

Kur skanohet, ky kod tregon certifikatën Green Pass të djalit, ku tregohet se ai është vaksinuar, ka kaluar Covid-19 dhe nuk e mbart atë.

Certifikata Green Pass, u prezantua për herë të parë në Itali, në qershor të këtij viti, për të lehtësuar udhëtimet në Evropë dhe për t?i lejuar njerëzit që të marrin pjesë në evente të ndryshme familjare, artistike dhe sportive.

I riu ka filluar ta përdorë këtë kod nëpër restorante dhe vende të ngjashme, ku kërkohet dëshmia e vaksinimit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga