LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbi 100 trilionë objekte që fshihen në skajin e sistemit tonë diellor, janë vizitorë nga hapësira ndëryjore

23 Gusht 2021, 19:09, Kuriozitete CNA
Mbi 100 trilionë objekte që fshihen në skajin e sistemit

Kometa 2I/Borisov ishte objekti i dytë ndëryjor i zbuluar ndonjëherë. Kjo kometë u zbulua në vitin 2019. Megjithatë, mund të ketë deri në 100 trilionë objekte ndëryjore si kjo në sistemin diellor, dukshëm më të zakonshëm se sa mendohej, sipas një studimi të ri.

Astronomët Amir Siraj dhe Avi Loeb në Qendrën për Astrofizikë të Universitetit të Harvardit sugjerojnë që afërsisht një përqind e karbonit dhe oksigjenit në Rrugën e Qumështit mund të mbyllet në objekte ndëryjore, me shumë prej tyre të vendosura në renë Oort.

Reja Oort është një koncept teorik i objekteve të akullta në skajet më të largëta të sistemit diellor, sipas NASA -s .

Shkencëtarët besojnë se është e mundur që reja Oort mund të ketë deri në 10 kuadrilion objekte në të, megjithëse ky numër është për diskutim, duke qenë se nuk është vërejtur kurrë.

Siraj dhe Loeb spekulojnë se numri i objekteve ndëryjore tejkalon objektet e sistemit diellor në renë Oort.

Zbuluar në gusht 2019 nga astronomi Genadi Borisov, Kometa 2I/Borisov besohet se ka ardhur nga një sistem yjesh binjakë 13 vite dritë nga Toka, duke filluar udhëtimin e saj gati 1 milion vjet më parë.

Kur u pyet nëse ndonjë nga objektet ndëryjore që burojnë nga reja Oort mund të jetë i ngjashëm në natyrë me ‘Oumuamua’, Loeb i tha DailyMail.com se meqenëse nuk ishte prej karbonit ose oksigjeni, lë të hapur mundësinë që objekti të jetë ‘artificial’ ose jashtëtokësore, me origjinë.

Siraj beson se kjo ndodh sepse njerëzimi nuk e ka ende teknologjinë, kur faktorizohet se reja Oort është diku midis 200 miliardë deri 100 trilion milje larg nga dielli dhe objektet në re nuk prodhojnë dritën e tyre.

Astrofizikani i lartë Mattheë Holman, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, tha se hulumtimi mund të ketë implikime më të gjera shumë më afër Tokës dhe të ndihmojë njerëzimin të kuptojë më mirë sistemin diellor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga