LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto-100 vjet më parë/ Nga luksi dhe pompoziteti, tek thjeshtësia dhe sportiviteti

19 Gusht 2021, 07:38, Kuriozitete CNA

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, ka publikuar disa foto me anë të cilave vërtetohet se luksi, dhe sportiviteti nuk kanë munguar as 100 vjet më parë.

100 vjet më parë statusi shoqëror dëftehej prej një liste të mirëpërcaktuar elementesh, ku nuk mungonte automobili, objekti që zhvilloi jo vetëm industrinë dhe ekonominë botërore, por edhe nxiti komunikimin dhe njohjen e njerëzve mes tyre.

?Megjithatë, prakticiteti i automobilit mbetet jo fort i lakmuar, teksa mjete të tjera lëvizjeje, më elegante, po mbushin rrugët: monopatinat me motorr elektrik. Përditë shohim trafikun, zakonisht të dendur, të rrugës Asim Vokshi në Tiranë, ku ndodhet Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, dhe përfytyruam si do të dukej kjo rrugë në dy kohë: në vitet 1930-40 (kohë kur është ndërtuar dhe ndërtesa  e Arkivave dhe në ditët e monopatinës.

Ju ftojmë të bëni krahasimin përmes fotografive.

Në fotografinë e fundit vini re një detaj simpatik: makina ka qëndruar përpara Foto-Studio Ristanit. Për më shumë rreth fotografëve Jani dhe Vasil Ristani, na ndiqni ditët në vazhdim?, sqaron Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave./CNA.al

cna lajme kuriozitete

 

 

Lajmet e fundit nga