LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

12 vjeçari bën xhiron në rrjet/ Krijon vepra arti dhe i shet 290 mijë paundë

28 Gusht 2021, 15:46, Kuriozitete CNA
12 vjeçari bën xhiron në rrjet/ Krijon vepra arti dhe i shet

Një djalë 12-vjeçar nga Londra ka fituar rreth 290,000 paund gjatë pushimeve në shkollë, pasi krijoi një seri veprash arti të pikseluara të quajtura “balena të çuditshme” dhe shiti shenja jo të kompozueshme (NFT).

Me NFT -të, veprat e artit mund të “shenjohen” për të krijuar një certifikatë dixhitale të pronësisë që mund të blihet dhe shitet.

Ato në përgjithësi nuk i japin blerësit veprën e vërtetë të artit ose të drejtën e autorit të tij.

Benyamin Ahmed po i mban të ardhurat e tij në formën e Ethereum – kriptomonedhës në të cilën ato u shitën.

Kjo do të thotë se ato mund të rriten ose ulen në vlerë dhe nuk ka asnjë mbështetje nga autoritetet nëse portofoli dixhital në të cilin ai i mban ata është hakuar ose komprometuar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga