LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Viktimat e Murtajës/ Arkeologët gjejnë varret masive të shekullit 18 në Poloninë Veriore

26 Gusht 2021, 14:03, Kuriozitete CNA
Viktimat e Murtajës/ Arkeologët gjejnë varret masive të

Ndërsa ndërtonin një apartament, punëtorët e ndërtimit kanë zbuluar dy varreza të shekullit të 18 -të në Poloninë veriore që përmban eshtrat e viktimave të murtajës.

Zbulimi, i cili ndodhi në Miko?ajki në Voivodeship Warmian-Maurian, përfshin dy varre masive.

Varrezat e lartpërmendura të shekullit të 18 -të janë të mbushura me viktima të murtajës nga rajoni Mazurian, raporton gazeta polake e lajmeve  First News . Ato datojnë midis shekujve 17 dhe 19.

Nënkryetarja e Fondacionit Dajna dhe arkeologia Agnieszka Jaremek tha për First News se ka të ngjarë që të ketë dy varreza masive.

Në total, 60 varre janë zbuluar, që përmbajnë mbetjet skeletore të 100 trupave.

Mbetjet e zbuluara përfundimisht do të testohen dhe analizohen, para se të varrosen në një varr komunal, tha Joanna Sobolewska, drejtoreshë e Departamentit për Mbrojtjen e Monumenteve në Olsztyn, për First News./ CNA.al

Lajmet e fundit nga