LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrezikonte të humbte gjymtyrën nga gangrena/ Operohet pacienti i infektuar me Covid-19

20 Shtator 2020, 18:22, Lifestyle CNA
Rrezikonte të humbte gjymtyrën nga gangrena/ Operohet pacienti i

Ditën e djeshme në Qendrën Spitalore Universitare ?Nënë Tereza? u zhvilluar një ndërhyrje e rrallë.

Falë bashkëpunimit të Shërbimit Infektiv dhe Shërbimit të Kirurgjisë Vaskulare në QSUT, u realizua me sukses operacioni i Trombektomisë në arterien kryesore të gjymtyrës së poshtme të djathtë.

Ndërlikimi tek pacienti ishte pasojë e Covid-19 dhe ndërhyrja e sukseshme ka arritur të shmangë për pacientin humbjen e gjymtyrës nga gangrena.

QSUT deklaron se pavarësisht situatës së pazakontë dhe vështirësive të mëdha, stafi mjekësor po vazhdon punën me përkushtim e profesionalizëm në shërbim të pacientëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga