LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi për gratë shtatzëna/ Koronavirusi rrit rrezikun për lindje të parakohshme

19 Shtator 2020, 20:17, Lifestyle CNA
Studimi për gratë shtatzëna/ Koronavirusi rrit rrezikun për

Gratë shtatzëna të infektuara me koronavirus dhe të shtruara në spital janë në rrezik që të kenë ndërlikime serioze dhe mund të përballen me rrezik më të lartë për të lindur para kohe.

Në këtë përfundim ka arritur Qendra e Parandalimit dhe Kontrollimit të Sëmundjeve, e cila ka bërë një hulumtim.

Sipas studiuesve, gratë shtatzëna mund të jenë më shumë të rrezikuara të pësojnë abort.

Sidoqoftë, studimi i zhvilluar nga britanikët, thotë se jot ë gjitha gratë mund të kenë komplikacione, pasi kjo varet nga imuniteti I tyre.

Studimet vunë re se shumë gra shtatzëna të shtruara në spital, të cilat ishin të infektuara me virus, nuk kishin pasur asnjë simptomë. Në mesin e 703 rasteve të përshkruara në dy raportet, tre gra kanë humbur jetën.

Të dy studimet kanë mësuar se gratë shtatzëna të infektuara me koronavirus kanë pasur lindje të parakohshme më shumë sesa që është pritur, teksa disa prej tyre edhe kanë abortuar. / CNA.al

Lajmet e fundit nga