LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

6 faktorë që mund të shtojnë rrudhat në lëkurën tuaj

19 Shtator 2020, 14:35, Lifestyle CNA
6 faktorë që mund të shtojnë rrudhat në

Sipas  hulumtimeve , dieta juaj, zgjedhja e sapunit dhe madje edhe zakonet tuaja të përditshme mund të bëjnë që rrudhat të shfaqen në lëkurën tuaj.

Zgjedhja e ushqimeve, larja e fytyrës dhe ndryshimi në rutinën tuaj mund të bëjë që të qëndroni të rinj dhe të freskët edhe pse vitet tuaja kalojnë.

Lista që do t?iu ndihmojë të fitoni betejën tuaj me plakjen.

Mungesa e gjumit çon në dehidratim të lëkurës.

Sipas këtij studimi , nëse e humbni gjumin edhe për një natë ose vazhdimisht flini më pak se 5 orë në ditë, kjo mund të çojë në dehitartimin e lëkurës. Pushimi i mirë është çelësi për përtëritjen dhe rritjen e qelizave të reja, kështu që organizojini atë sa më mirë.

Mungesa e  antioksidantëve lidhet me formimin e më shumë rrudhave.

Vitaminat A, C, E dhe kalium janë thelbësore për lëkurën e shëndetshme. Ne ju rekomandojmë që të hani më shumë perime, veçanërisht karota, kunguj, domate dhe perime me gjethe jeshile.

Konsumi i mishit të kuq shoqërohet me më shumë rrudha në fytyrë.

Ekziston një studim Hollandez që tregon se gratë që hanë mish të kuq kanë më shumë rrudha. Më shumë se kaq, gatimi i mishit dhe yndyrës në nxehtësi të lartë dhe të thatë mund të çojë në  diabet .

Dietat mono ndikojnë në procesin e plakjes së lëkurës.

Çelësi për këto dieta është të përjashtoni të gjitha produktet përveç një. Kjo çon në një çekuilibër të proteinave, yndyrës dhe karbohidrateve, gjë që ul aftësinë e lëkurës për tu shëruar vetë.

Mungesa e proteinave parandalon qelizat e lëkurës të rinovohen.

Kërkimet thonë se nëse kufizoni marrjen e kalorive dhe hani më pak proteina së bashku me të, lëkura juaj do të humbasë elasticitetin, gjë që më pas do të çojë në më shumë rrudha. Ai gjithashtu parandalon shërimin e lëkurës dhe rindërtimin e saj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga