LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Boom" rastesh të reja me Covid/ Regjistrohen dhe 5 viktima

19 Shtator 2020, 14:06, Lifestyle CNA
"Boom" rastesh të reja me Covid/ Regjistrohen dhe 5 viktima

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 persona ndërsa janë konfirmuar edhe 153 raste të reja me Covid.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe ?Shefqet Ndroqi? po trajtohen 178 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 57 vjeçare nga Kruja, një 60 vjeçar nga Bulqiza, një 62 vjeçar nga Lezha, një 67 vjeçar nga Tirana një 82 vjeçar nga Elbasani. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë kryer në 24 orët e fundit 836 testime dhe janë konfirmuar 153 raste.

Rastet ditore të identifikuara janë të shpërndara në bashkitë si vijon:

57 raste në Tiranë, 15 në Lezhë, nga 11 raste në Krujë, Fier, Pogradec, 8 në Vlorë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Lushnje, Mat, Gramsh, Patos, nga 3 raste në Mallakastër, Librazhd, nga 2 raste në Berat, Divjakë, Maliq, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Tepelenë, Malësi e Madhe, Peqin, Memaliaj,

57 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6888 që nga fillimi i epidemisë.

Telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga Covid19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për shërbim psikologjik si dhe për çdo informacion tjetër rreth Covid19.

COVID-19 ? Statistika (19 Shtator 2020)

Testime totale                   78886

Raste pozitive                    12226

Raste të shëruara             6888

Raste Aktive                        4980

Humbje jete 358  (Qarku Tiranë 170, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 16, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   2444

Durrës                                  559

Shkodër                               373

Lezhë                    295

Elbasan                                 274

Korçë                    237

Fier                                        222

Vlorë                     189

Kukës                    143

Berat                     106

Gjirokastër         69

Dibër                     69

 

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga