LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lidhjet gjenetike dhe emocionale me migrenën/ Mënyrat më të mira të trajtimit të problemit

20 Shtator 2020, 12:39, Lifestyle CNA
Lidhjet gjenetike dhe emocionale me migrenën/ Mënyrat më të

Një sulm tipik zgjat nga katër në 72 orë dhe mund të rezultojë në paaftësi të plotë. Migrena mund të godasë në çdo kohë, disa herë në javë ose çdo disa muaj. Por është paparashikueshmëria e tyre që mund të shkaktojë mjerimin më të madh.Vuajtësit shpesh duhet të vënë në pritje planet dhe mund të ketë një ndikim shkatërrues në jetën shoqërore, marrëdhëniet dhe punësimin.Migrena i kushton NHS 150 milion £ në vit në kohën e mjekut dhe recetave, dhe miliarda në orët e humbura të punës.Megjithatë gjendja mbetet e nën-hulumtuar dhe shpesh është hedhur poshtë si ‘thjesht një dhimbje koke’. Ndërsa migrena nuk është e rrezikshme për jetën, ato mund të shkatërrojnë jetën. Një studim i Organizatës Botërore të Shëndetësisë identifikoi migrenën si shkakun e gjashtë më të lartë në botë të viteve të humbura për shkak të aftësisë së kufizuar.

Çfarë i shkakton ato?

Shkaku i saktë i migrenës është i panjohur, por dyshohet se ato janë të lidhura me aktivitet anormal në tru të lidhur me lajmëtarët kimikë dhe enët e gjakut.Gjendja ka një lidhje të fortë gjenetike, gjithashtu, dhe ka një numër shkaktarësh të njohur, përfshirë ndryshimet hormonale të lidhura me ciklin menstrual, si dhe pilulën e kombinuar dhe HRT, prandaj ato ndodhin më shumë tek gratë.Çështjet emocionale të tilla si stresi, ankthi dhe lodhja mund të shkaktojnë një sulm. Vuajtësit përmendin gjithashtu alkoolin, kafeinën, çokollatën, djathin dhe faktorët e mjedisit si ekranet që dridhen, aromat e forta dhe dritat e ndritshme si shkaktarë.

Simptomat

Një migrenë tipike është një dhimbje e fortë, pulsuese, e përsëritur në njërën anë të kokës.Dhimbja shpesh shoqërohet me shqetësime vizuale, të përziera dhe të vjella, marramendje dhe ndjeshmëri ekstreme ndaj tingullit, dritës dhe prekjes.Rreth një e katërta e të sëmurëve marrin atë që njihet si “aura” e cila shfaqet si shkrepje të dritës, njolla të verbra dhe ndjesi shpimi gjilpërash në fytyrë dhe ekstremitete para një sulmi.

Si t?i trajtojmë

Nuk ka një kurë të vetme për një migrenë – trajtimi ka për qëllim shmangien e një sulmi dhe menaxhimin e simptomave.Shumica e njerëzve përballen duke përdorur një kombinim të ndryshimeve të stilit të jetesës, ilaçeve dhe pikasjes së shenjave të një sulmi. Disa taktika të mira përfshijnë mbajtjen e hidratuar, shmangien e stresit dhe gjumin e mjaftueshëm.Sidoqoftë, kur godet një sulm, shpesh nuk mund të bësh asgjë, por të qëndrosh i qetë në një dhomë të qetë dhe të errët dhe ta presësh.

Çliruesit e dhimbjeve pa recetë si paracetamoli, aspirina dhe kodeina mund të ndihmojnë. Dhe mjeku juaj i përgjithshëm mund të përshkruajë qetësues të dhimbjeve dhe antiemetikës për të shuar të përzierin dhe sëmundjen.Botoksi i injektuar në kokë dhe qafë mund të jetë një trajtim efektiv, por vetëm kur kryhet nga një specialist i dhimbjes së kokës.Stimulimi i nervit okcipital (ONS) përdor një pajisje të vogël mjekësore të implantuar nën lëkurën e kokës tuaj për të dërguar impulse të lehta elektrike në grupin e nervave përgjegjës për dhimbjen tuaj.Pajisja ushqehet nga një paketë e vogël baterish e futur në gjoksin tuaj. Rezultatet ndryshojnë por shumica e njerëzve raportojnë një ulje 50% të dhimbjes. ONS nuk e kuron burimin e dhimbjes tuaj, por funksionon duke shpërqendruar nervat për ta lehtësuar atë.Ai përfshin disa angazhime pasi bateritë duhet të rimbushen, megjithëse kjo mund të bëhet në shtëpi me një telekomandë. Mjeku juaj do të duhet të rregullojë cilësimet derisa të merrni rezultatet e duhura.Implantet zgjasin për rreth nëntë vjet përpara se të duhet të zëvendësohen.ONS mund të jetë efektiv kundër formave të tjera të dhimbjes nevralgjike si dhe migrenës. Është në dispozicion nën NHS dhe ju duhet të referoheni nga një konsulent.

Barnat me recetë të migrenës të quajtura triptane funksionojnë duke ngushtuar enët e gjakut në kokë dhe duke bllokuar transmetimin e dhimbjes në nervat që furnizojnë kokën, qafën dhe fytyrën. Nëse një lloj nuk funksionon për ju, provoni një lloj tjetër.Nëse merrni sulme të shpeshta, mjeku juaj i përgjithshëm mund të diskutojë ilaçe parandaluese që nuk ulin dhimbjen, por mund të ulin frekuencën. Shumë ilaçe që luftojnë për migrenën fillimisht u krijuan për gjendje të tjera, të tilla si bllokuesit beta, të përdorura për të trajtuar presionin e lartë të gjakut .

Ilaçet e epilepsisë dhe amitriptilina antidepresive gjithashtu kanë pasur efekte pozitive. Sidoqoftë, ata mund të marrin deri në gjashtë muaj për të punuar dhe mund të mos jenë të përshtatshëm për të gjithë.Disa ilaçe anti-epilepsi mund të shkaktojnë defekte serioze të lindjes dhe duhet të diskutohen gjithmonë me mjekun tuaj nëse planifikoni një fëmijë ose nuk përdorni kontraceptivë të besueshëm./ CNA.al

Lajmet e fundit nga