LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilaçi natyral për dhimbjen e kokës/ Këto janë “truket” e gjyshes

20 Shtator 2020, 13:01, Lifestyle CNA
Ilaçi natyral për dhimbjen e kokës/ Këto janë

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz të të gjitha moshave dhe mund të ketë shkaqe të ndryshme, nga lodhja e thjeshtë deri te problemet më serioze neurologjike. Padyshim, në rast dhimbje koke të fortë dhe të përsëritur është e nevojshme të konsultoheni me një mjek për një diagnozë dhe trajtim korrekt. Nëse çrregullimi është, megjithatë, i rastit dhe më i lehtë, është e mundur të shmangni marrjen e ilaçeve dhe të provoni disa mjete juridike natyrore, të tilla si ato që gjyshet tona na dorëzuan. Le të shohim se si të heqim qafe dhimbjen e kokës me mjetet në shtëpi.

Dhimbjet e kokës mund të trajtohen në mënyra të ndryshme, padyshim ilaçi më i shpejtë do të ishte marrja e ilaçeve , por nëse dhimbja e kokës është shumë e përsëritur, nuk këshillohet të merrni shumë ilaçe , në atë rast është më mirë të flisni me një mjek të specializuar. Sot ju ofrojmë mjete shërimi natyrale , mjetet juridike të gjyshes , shumë efektive dhe të rekomanduara në rast se shfaqet një dhimbje koke. Le të shohim disa prej tyre.

Feta patate

Ilaçi i parë i dhimbjes që gjyshet na rekomandojnë, i cili mund të duket vërtet i çuditshëm, por që në shumë raste funksionon, është prerja e një patate në feta dhe vendosja e saj në ballë, duke i mbajtur në vend me një shami ose një peshqir pambuku.

Vaj esencial livando

Aromaterapia është e shkëlqyeshme për trajtimin e dhimbjeve të kokës. Në veçanti, vaji esencial i livandos është shumë efektiv, veçanërisht nëse shkaku është stresi. Masazhoni me disa pika vaj esencial ballin me lëvizje rrethore.

Çajra të nxehtë bimor

Çajrat bimorë të bazuar në kamomil, valerianë dhe lule pasioni ndihmojnë në lehtësimin e tensionit dhe gjithashtu mund të ndihmojnë në rast dhimbje koke.

Banjë e nxehtë

Një mënyrë tjetër për t’u çlodhur dhe për të luftuar dhimbjen e kokës është të bëni një banjë të ngrohtë. Për të rritur efektin e saj, shtoni disa pika vaj esencial livando në ujë, i cili siç ju kemi thënë tashmë, është i shkëlqyeshëm kundër dhimbjeve të kokës.

Uji dhe sheqeri

Është e mundur që dhimbja e kokës të jetë për shkak të dehidrimit ose një rënie sheqeri. Provoni të pini një gotë ujë me një lugë çaji sheqer dhe mos harroni të pini të paktën një litër e gjysmë ujë gjatë gjithë ditës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga