LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina denoncon hetimin evropian të automjeteve elektrike

14 Shtator 2023, 17:42, Aktualitet CNA

Kina denoncon hetimin evropian të automjeteve elektrike

Kina paralajmëroi të enjten se shqyrtimi i subvencioneve shtetërore kineze për automjetet elektrike do të kishte një "ndikim negativ" në  lidhjet ekonomike dhe tregtare midis bllokut dhe Pekinit .

Ministria kineze e tregtisë vlerësoi se vendimi për të nisur hetimin ishte i motivuar nga dëshira për të mbrojtur tregjet evropiane nga konkurrenca.

"Kina beson se masat hetimore të propozuara nga Bashkimi Evropian janë në realitet për të mbrojtur industrinë e saj në emër të 'konkurrencës së ndershme'," tha Ministria e Tregtisë në një deklaratë.

“Është një akt i zhveshur proteksionist që do të prishë dhe shtrembërojë seriozisht industrinë globale të automobilave dhe zinxhirin e furnizimit, duke përfshirë BE-në, dhe do të ketë një ndikim negativ në marrëdhëniet ekonomike dhe tregtare Kinë-BE”, shtoi ai.

Kina i kërkoi BE-së "të zhvillojë dialog dhe konsultim me palën kineze, të krijojë një mjedis tregu të drejtë, jodiskriminues dhe të parashikueshëm për zhvillimin e përbashkët të industrisë së automjeteve elektrike Kinë-BE".

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen kishte njoftuar të mërkurën hetimin kundër subvencioneve , duke u zotuar të mbronte prodhuesit e automjeteve të bllokut prej 27 anëtarësh kundër konkurrencës së pandershme.

Kina "do t'i kushtojë vëmendje tendencës proteksioniste dhe veprimeve pasuese të palës evropiane dhe do të mbrojë me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të ndërmarrjeve kineze".

Hetimi mund të tensionojë më tej lidhjet e BE-së me Kinën, të cilat tashmë janë të tensionuara, pjesërisht për shkak të çekuilibrit të tregtisë dhe investimeve.

Vitin e kaluar, eksportet e Pekinit në BE u rritën 8.6% në 562 miliardë dollarë, sipas të dhënave të doganave kineze.

Por importet nga BE ranë me 7.9% në 285 miliardë dollarë për shkak të kërkesës më të dobët kineze dhe zgjeruan ndjeshëm deficitin tregtar të BE-së me gjigantin aziatik për të dytin vit./ CNA

Lajmet e fundit nga