LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestohet në Dubai ish-këshilltari i Xhaçkës, Amant Josifi

14 Shtator 2023, 13:53, Aktualitet CNA

Arrestohet në Dubai ish-këshilltari i Xhaçkës, Amant

Amant Josifi, këshilltari i ish-ministres së jashtme Olta Xhaçka është arrestuar në Dubai për llogari të autoriteteve spanjolle, për mashtrime me Call Centre.

Fillimisht autoritetet spanjolle dërguan një kërkesë Shqipërisë ku kërkohej arrestimi i Josifit, ortak i Olsi Ramës, por ai nuk u kap brenda territorit të Shqipërisë. 

Për të zbuluar lidhjet midis Call Center-ave në Shqipëri dhe faqeve mashtruese të investimeve të “Group”, hetuesit spanjollë kanë analizuar 3 milionë emaile të dërguara nëpërmjet dhjetëra plaformash të ndryshme, ku evidentohet ndërlidhja e platformave ‘call center’ me kompanitë e tjera të lidhura me organizatën kriminale.

Dubai nuk bën ekstradim të të burgosurve, por bën të mundur shkëmbimin e tyre.

Si u zbulua ngjarja?

Më 14 nëntor 2018, një grua u paraqit në stacionin e policisë “Mossos d’Esquadra” në qytezën e Puigcerdas në rajonin e Katalunjës në veri të Spanjës, për të bërë një denoncim kundër një kompanie investimesh në bursë, pasi kishte rënë pre e mashtrimit.

Merce Puig Ribot u tha hetuesve se një investim fillestar prej 250 eurosh nëpërmjet kompanisë "Universe Markets" ishte fryrë në një humbje, që i kishte kushtuar më shumë se 560 mijë euro.

Katër vjet më vonë, në 22 prill 2022, Ribot u shfaq përsëri para hetuesve duke deklaruar se kishte humbur edhe 291 mijë euro të tjera, pasi ishte kontaktuar nga një studio e pretenduar ligjore, e cila ishte në dijeni të mashtrimit të parë dhe kishte premtuar që t’i rikuperonte paratë.

“E gjithë kjo është pjesë e të njëjtit mashtrim të kryer nga e njëjta organizatë,” shkruajnë hetuesit në dosjen hetimore të siguruar nga "BIRN".

Nëpërmjet gjurmimit të rrjeteve kompjuterike, hetuesit spanjollë arritën t’i gjeolokonin adresat e protokollit të internetit (IP) nga ku funksiononte platforma "universe-markets.com" në Shqipëri, Ukrainë dhe Serbi.

Ata gjithashtu zbuluan një duzinë platformash mashtruese të ngjashme – të krijuara nga një organizatë kriminale ndërkombëtare e njohur si "Milton Group", e cila përdorte qendra thirrjesh [call centers] dhe operatorë në Shqipëri, Bullgari, Gjeorgji, Maqedoni të Veriut dhe Ukrainë.

Sipas Eurojust, organizata kriminale ka mashtruar qindra mijëra viktima prej vitit 2018, duke siguruar të ardhura me vlerë 50 milionë euro çdo tremujor.

Me 8 dhe 9 nëntor 2022, në bashkëpunim me Eurojust dhe Europol, Struktura e Poscaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, SPAK, bastisi 6 qendra thirrjesh telefonike në Shqipëri të lidhura me "Milton Group" dhe arrestoi 4 të dyshuar.

Këto qendra janë në pronësi të tri kompanive të lidhura me biznesmenin Amant Josifi, një ish-këshilltar politik i ministres së Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë kohës që ajo drejtonte Ministrinë e Mbrojtjes, dhe ish-partner biznesi i vëllait të kryeministrit shqiptar, Olsi Rama.

Ministria e Mbrojtjes i tha "BIRN" se Josifi kishte shërbyer si këshilltar nga muaji dhjetor 2018 deri në maj 2020./ CNA

Arrestohet në Dubai ish-këshilltari i Xhaçkës, Amant

Arrestohet në Dubai ish-këshilltari i Xhaçkës, Amant

Arrestohet në Dubai ish-këshilltari i Xhaçkës, Amant

Arrestohet në Dubai ish-këshilltari i Xhaçkës, Amant

Lajmet e fundit nga