LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kulmi i hipokrizisë/ Akuzat: Qeveria po blen një tufë gjykatësish, paguhen sa dyfishi i presidentit

14 Shtator 2023, 11:22, Aktualitet CNA

Kulmi i hipokrizisë/ Akuzat: Qeveria po blen një tufë

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka quajtur kulmin e hipokrizisë përpjekjet e qeverisë për të rritur pensionet, ndërsa votojnë rritjen e pagave për deputetët, të cilët marrin aq sa 38 pensionistë në një muaj.

Më tej, Berisha ka komentuar edhe pagat e gjyqtarëve duke thënë se qeveria po tenton t’i blejë dhe paguhen sa dyfishi i Presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj.

Ai thekson se kjo gjë nuk ndodh as në Gjykatën më të fuqishme të botës në SHBA.

Por në një akt ekstrem cinizmi dhe korrupsioni për të blerë Gjykatën Kushtetuese, e cila sot sillet ndaj të drejtës kushtetuese si një organ që shkelmon atë aq sa është shkelmuar nga ajo gjykatë të marra së bashku.

Në një akt absurd kërkoni të rrisni rrogat e tyre 7-8 milionë. Po kujtoj se gjykatësi më i fuqishëm i botës, Gjykata supreme e SHBA-së ka në spektrin e saj ka çështjet kushtetuese. Presidenti i kësaj ka një pagë prej 290 mijë dollarësh, presidenti i SHBA-së 400 mijë dollarë, kurse ju përcaktoni një rrogë për të blerë një tufë gjykatësish pothuajse dyfishin e presidentit”, tha ish-kryeministri Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga