LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aktivisti kinez tenton të largohet nga Kina me jet ski

22 Gusht 2023, 19:25, Kosova & Bota CNA

Aktivisti kinez tenton të largohet nga Kina me jet ski

Një burrë që besohet të jetë një aktivist kinez për të drejtat e njeriut është arrestuar në Korenë e Jugut pas një përpjekjeje për të ikur atje me një ski jet nga Kina.

Roja bregdetare e vendit tha se burri kishte udhëtuar rreth 300 km nëpër Detin e Verdhë duke përdorur dylbi dhe një busull.

Sipas mediave lokale ai është Kwon Pyong, një kritik i presidentit Xi Jinping, por identiteti i tij nuk është konfirmuar ende zyrtarisht.

Kwon ka kaluar një kohë në burg në Kinë për kritikimin publik të Presidentit Xi.

Ambasada kineze në Seul nuk pranoi të komentojë.

Shumë vende pro Pekinit në Azinë juglindore kanë deklaruar nuk do të strehojnë më azilkërkues.

Muajin e kaluar, avokati i njohur kinez për të drejtat e njeriut, Lu Siwei, u kap në Laos dhe u kthye në Kinë përpara se të bashkohej me gruan dhe fëmijët e tij në Shtetet e Bashkuara./CNA

 

Lajmet e fundit nga