LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mashtrim, krim kibernetik e skema piramidale/ Policia jep detaje nga arrestimi i ish-këshilltarit të Xhaçkës

14 Shtator 2023, 15:54, Aktualitet CNA

Mashtrim, krim kibernetik e skema piramidale/ Policia jep detaje nga arrestimi i

Policia ka dhënë detaje nga arrestimi i ish-këshilltarit të Olta Xhaçkës, Amant Josifi në Dubai. 

Amant Josifi ortak i Olsi Ramës ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar në kuadër të megaoperacionit policor ndërkombëtar të koduar “FRIDA-REFOX”.

Gjykata e Shkallës së Parë e Spanjë, i ka caktuar atij masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale: Mashtrime me rrethana rënduese" “Krim kibernetik", "Skema piramidale" dhe "Organizata kriminale", të parashikuara nga Kodi Penal spanjoll.

Policia njofton se ai është arrestuar në Dubaj për llogari të autoriteteve spanjolle. 

Fillimisht autoritetet spanjolle i dërguan një kërkesë Shqipërisë ku kërkohej arrestimi i Josifit, por ai nuk u kap brenda territorit të Shqipërisë. 

Për të zbuluar lidhjet midis "call center"-ave në Shqipëri dhe faqeve mashtruese të investimeve të “Group”, hetuesit spanjollë kanë analizuar 3 milionë "email"-e të dërguara nëpërmjet dhjetëra plaformash të ndryshme, ku evidentohet ndërlidhja e platformave ‘call center’ me kompanitë e tjera të lidhura me organizatën kriminale./ CNA

Mashtrim, krim kibernetik e skema piramidale/ Policia jep detaje nga arrestimi i

Mashtrim, krim kibernetik e skema piramidale/ Policia jep detaje nga arrestimi i

Mashtrim, krim kibernetik e skema piramidale/ Policia jep detaje nga arrestimi i

Mashtrim, krim kibernetik e skema piramidale/ Policia jep detaje nga arrestimi i

Lajmet e fundit nga