LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestimi i ish-këshilltarit të Xhaçkës/ Berisha: U mbajt 1 javë i fshehtë, kishte lidhje me Ramën

14 Shtator 2023, 14:37, Aktualitet CNA

Arrestimi i ish-këshilltarit të Xhaçkës/ Berisha: U mbajt

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pasi u bë publik lajmi se është arrestuar ish-këshilltari i Olta Xhaçkës, Amant Josifi, në Dubai.

Sipas Berishës, lajmi është mbajtur i fshehtë një javë.

Berisha thotë se Josifi kishte lidhje më të fuqishme me ish-ministren Xhaçka dhe kishte mbrojtjen e kryeministrit Edi Rama dhe Olsi Ramës. 

"Prej një jave, kupola e krimit të organizatës kriminale të qeverisë shqiptare, i fshehin publikut një operacion spektakolar të autoriteteve ligjvënëse spanjolle, të cilat idenifikuan dhe arrestuan në Dubai, mikun e ngushtë gjer në ortakëri të Olsi Ramës, Amant Josifi.

Amant Josifi është një hajdut i paimagjinueshëm, i cili përmes 'call center' ka plaçkitur pensionistë evropianë në shumën totale rreth 2.2 miliardë euro.

Si ndodhi kjo?

Amant Josifi ishte këshilltari i Olta Xhaçkës dhe djali i nëpunëses së parë civile të shtetit, Strakosha.

Por Amant Josifi kishte lidhje shumë më të fuqishme sesa Oltën dhe Strakoshën, kishte vetë Olsi Ramën.

Nëse 'call center'-at e tjerë sulmoheshin ditë e natë nga tatimorët, nga policitë e ndryshme, kishte një 'call center', i cili zmadhohej çdo javë.

Punonjësve të 'call center'-ave u thuhej të vinin të punonin te ne, se kemi mbrojtje politike, se mbrojtja jonë është Olsi Rama, Edi Rama faktikisht.

Në këtë rast del që mbahet një javë fshehtas në Dubai nga Taulant Balla dhe Edi Rama", tha Berisha./ CNA

 

 

Lajmet e fundit nga