LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Negociatat për ‘Presidentin’ drejt dështimit?/ Alibeaj heq fajin nga vetja

20 Maj 2022, 14:26, Politikë CNA
Negociatat për ‘Presidentin’ drejt dështimit?/ Alibeaj heq

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka hequr fajin nga vetja dhe ia ka lënë mazhorancës përgjegjësinë për modakordësitë për zgjedhjen e Presidentit.

Pasi u anullua mbledhja e grupit parlamentar të PD-së me PS-në, Alibeaj tha në një deklaratë për shtyp se kanë qenë socialistët ata të cilët kanë pasur një tërheqje.

?Jeni dëshmitar që ne hartuam një dokument dhe një procedurë. Ju e keni dokumentin dhe keni qenë dëshmitarë. Dje kemi pasur mbledhje të Grupit Parlamentar që duhej të vazhdonte edhe sot. Por ndodhi që sot ka pasur në media një tërheqje nga ana e PS, pra procesi do të ishte i tillë ne do të identifikonim katër kandidatura.

Hapi i fundit do të jepte edhe garancinë për këtë proces. E përsëris ajo kandidaturë që do të identifikohej si konsensuale do të ishte jo vetëm garancisë, por një shenjë e fortë që nuk do të kishte lojëra apo shmangie, por nga ana e PS pretendohet që kjo kandidaturë duhet të ketë vetëm firmat tona,. Pra kjo është një tërheqje dhe ne  e kemi ditur që PS nuk ka legjitimitetin real?, theksoi deputeti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga