LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Reforma në Drejtësi tek operacioni i SPAK-ut/ Rama zbardh bisedën me Michel

20 Maj 2022, 10:08, Politikë CNA
Nga Reforma në Drejtësi tek operacioni i SPAK-ut/ Rama zbardh

Kryeministri Edi Rama, gjatë një deklarate të përbashkët për mediat me Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel, ka zbardhur detaje nga takimi.

Rama tha se në takim ndër të tjera është folur për Reformën në Drejtësi, deri edhe për operacionin e djeshëm të SPAK-ut, për të cilin tha se vlen për t’u përshëndetur.

Për ta afruar më shumë Ballkanin Perëndimor drejt BE-së. Natyrisht që nuk besoj se shqiptarëve asnjëherë nuk do u duket e tepërt përsëritja e shprehjes së mirënjohjes për mbështetjen e BE-së në momentet më të vështira që nga momenti pas tërmetit te pandemia sepse janë momente të cilat kanë shënuar pika shumë të rëndësishme në forcimin e marrëdhënieve të BE-së dhe Shqipërisë. Dua të theksoj se ne ndihemi krenarë se jemi pjesë e Frontit të përbashkët që sot më shumë është një front i së mirës kundër së keqes, duke pasur parasysh konfliktin luftarak në Ukrainë. Folëm me Presidentin mbi situatën dhe sfidat në luftën në Ukrainë. Folëm për procesin në vigjilje të KE-së, ku dihet që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë në agjendë për çeljen e negociatave për në BE. Folëm për të gjitha sfidat e rajonit. Folëm për reformën në drejtësi. Të gjithë e ndoqëm edhe dje operacionin e SPAK-ut dhe policisë për të goditur një rrjet kriminal dhe për t’i dhënë goditjen më të rëndësishme krimit të organizuar. Dhe vënien para drejtësisë të individëve që pavarësisht lidhjeve, kjo tregon se jemi në rrugën e duhur“, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga