LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Integrimi në BE/ Michel: Shqipëria i ka përmbushur kushtet për çeljen e negociatave

20 Maj 2022, 10:14, Politikë CNA
Integrimi në BE/ Michel: Shqipëria i ka përmbushur kushtet

Presidenti i Këshillit Europina, Charles Michel, gjatë një konference të përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama, e ka cilësuar Shqipërinë si një partner i besueshëm.

Ai theksoi se BE-ja nuk ka ndryshuar angazhimin e saj, për integrimin e Shqipërisë.

Po ashtu ai tha se Shqipëria i ka përmbushur kushtet për çeljen e negociatave për anëtarësimin në BE.

?Angazhimi ynë është i plotë për integrimin e Shqipërisë në BE. Ne sot takohemi me ju me një aleat dhe mik të vërtetë.  

Rusia vazhdon sulmin ndaj Ukrainës, por ne vazhdojmë presionin ekonomik.

Europa ka qëndruar e bashkuar, në mbështetje të Ukrainës. Faleminderit për punën tuaj, veçanërisht si anëtar i Këshillit të Sigurimit. Keni qenë partner i besueshëm dhe mik i vërtetë.  

Shqipëria është pjesë e familjes europiane, dhe BE-ja mbetet financuesi kryesor. Por duhet të mendojmë edhe ide të reja, që reformat të përshpejtohen që të përshpejtohet edhe procesi i integrimit.

Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet për çeljen e negociatave dhe ato duhet të çelen sa më parë të jetë e mundur ?-tha presidenti i Këshillit Europian./CNA.al

Lajmet e fundit nga