LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Megaoperacioni i SPAK-ut/ “Shuplaka” e Metës

19 Maj 2022, 19:09, Politikë CNA
Megaoperacioni i SPAK-ut/ “Shuplaka” e Metës

Presidenti Ilir Meta ka shprehur rezervat e tij për operacionin e SPAK-ut, ku u lëshuan 18 urdhër-arreste.

Në një intervistë për emisionin ?Të Paekspozuarit? me Ylli Rakipin, Meta tha se një veprim i tillë duhet të ishte zhvilluar para zgjedhjeve, ndërsa tha se nuk mund të quhet sukses për aq kohë sa shumica e tyre nuk është arrestuar.

Sipas Metës, gabim ishte lajmi i pak ditëve më parë se Nuredin Dumani do të tregonte për lidhjet kriminale, ndërsa shton se e njëjta linjë u ndoq edhe për Klodian Zoton dhe Stela Gugallen, të cilët nuk janë arrestuar akoma.

?Unë besoj që SPAK-u i ka pasur mundësitë të vepronte para zgjedhjeve. Duhet të ishin ndaluar që para zgjedhjeve, gjë që nuk ka ndodhur. Gati gjysma e personave nuk janë arrestuar, por janë larguar. Edhe kjo nuk është gjë pozitive.

Nuk është pozitive lajmi në media që Dumani është penduar dhe do të flasë. Nëse e lidhim me aferën e inceneratorëve na kujton edhe urdhtrat për tre pronarët që nuk janë ekzekutuar të cilët janë lajmëruar. Unë doja të ishte një aksion i sinqertë dhe të shkonin të gjithë para drejtësisë.

Është e rëndësishme që SPAK-u, Policia e Shtetit të hetojnë përse nuk ka qenë sukses i plotë arrestimi i shumicës prej tyre dhe kjo duhet të jetë një betejë e përditshme për të çliruar Shqipërinë nga bandat, që kanë pushtet dhe dominojnë shumë vendime në nivel lokal dhe kanë qenë të paprekshme. Unë dëshiroj të jetë një qëllim i mirë dhe të përmirësohet gjithçka?, tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga