LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryemadhi, takim me studentët e Ekonomikut/ Mesazh për largimin e të rinjve

19 Maj 2022, 18:54, Politikë CNA

Këtë pasdite, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka zhvilluar një takim me studentët e Fakultetit të Ekonomisë.

Duke marrë shkas nga kërkesat dhe pakënaqësitë e studentëve, Kryemadhi ka listuar edhe arsyet pse ata detyrohen të ilkin nga Shqipëria pas diplomimit.

?Frymëzuese idetë e tyre të qarta, se si përmes politikave të duhura, potenciali i ekonomisë së vendit mund të vendoset në shërbim të mirëqenies së çdo familjeje në vend. Kjo është ndjenja e përkujdesjes që i mungon qeverisjes aktuale.

Folëm edhe për mangësitë e sistemit tonë arsimor, i cili nuk u ofron trajnimet e nevojshme, që t?i aftësojnë për tregun e punës, apo për Kartën e Studentit, që si një premtim i pambajtur ka mbetur një politikë boshe, pa ofruar asnjë lehtësi financiare ndaj studentëve.

Mungesa e perspektivës së punësimit, shkalla e lartë e taksave, kostoja e lartë dhe e papërballueshme e jetesës, borxhi publik i fryrë prej koncesioneve dhe PPP klienteliste, janë disa prej faktorëve që e ka bërë rininë ta shohë të ardhmen jashtë Shqipërisë.

Duhet të bëjmë çdo gjë për të sjellë një ndryshim cilësor, që potencialin e rinisë shqiptare ta mbajmë këtu, për të ndërtuar me vizionin e tyre Shqipërinë tonë europiane?, shkruan kryetarja e LSI-së në rrjetet sociale.

Lajmet e fundit nga