LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidenti/ Salianji zbulon “lojën” Alibeaj-Rama

19 Maj 2022, 15:27, Politikë CNA
Presidenti/ Salianji zbulon “lojën” Alibeaj-Rama

?Procesi për zgjedhjen e Presidentit u banalizua nga Rama me emrat në zarf dhe do të përfundojë me një President të Ramës në institucion dhe me ëndrrën e thyer të çdo deputeti për të pasur një president personal?.

Kështu ka deklaruar deputeti i PD-së, Ervin Salianji, i cili përmes një postimi në “Facebook” teksa ka zbuluar “lojën” që po bën Rama me Alibeajn. Ai e sheh të pamundur mbledhjen e 20 firmave nga opozita për të propozuar  një emër për kreun e shtetit.

Sipas tij, fundi i një telenovele të dirigjuar do të jetë një president i zgjedhur nga vetë kryeministri.

Postimi i plotë i Salianjit:

Procesi për zgjedhjen e Presidentit u banalizua nga Rama me emrat në zarf dhe do përfundojë me një President të Ramës në institucion dhe me ëndrrën e thyer të çdo deputeti për të pasur një president personal!

Presidenti i Republikës që duhet të jetë personifikimi i unitetit të kombit përfundon si grup emrash në publik, që nuk marrin dot as unifikimin e grupit parlamentar dhe opozitës në tërësi! Nuk ka një president pas diskutimeve por shumë ?president?!!

Për fat të keq, Edi Rama pikasi nevojën për protagonizëm bosh për këtë process në rradhët e opozitës dhe i la në ?dorë? pataten e nxehtë të dy raundeve që kërkojnë shumicë të cilësuar në Kuvend për kreun e shtetit. (Praktikisht asgjë sepse këto janë të drejta që i jep kushtetuta)

Përmes angazhimit personal për të qenë në këtë proces, e frangmentarizoi opozitën, krijoi një proçes paralel në opozitë dhe thelloi ndarjen në PD dhe në fund s?do ketë asnjë emër që mbledh 20 firma! Proçesi u dështua vetëm për egoizma personalë, dëmi për opozitën dhe favorizimi për Ramën është përtej çdo amatorizmi apo ?naiviteti? politik!

Presidenti i Republikës do përzgjidhet nga Rama, fundi i telenovelës së dirigjuar nga Rama për të shmangur vëmendjen nga ekonomia dhe skandalet do ta tregojë se si arriti objektivat maksimale me thuajse asnjë kosto, por për kostot e krijuara përgjegjës do të ketë!

Fundjava do të nxjerrë zbuluar lojën e pastër të Ramës për të emëruar i vetëm Presidentin, por më shumë se kaq, do të detyrojë protagonistët në rradhët e opozitës të bëjnë një tërheqje të sforcuar që sërish do të krijojë një kosto të panevojshme për PD./CNA.al

Lajmet e fundit nga