LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alarmi për rritjen e borxhit/ Berisha bën thirrjen urgjente

20 Maj 2022, 10:56, Politikë CNA
Alarmi për rritjen e borxhit/ Berisha bën thirrjen urgjente

Ish-kryeministri sot gjatë një konference për mediat, shprehu shqetësimin për ekonominë në vend dhe borxhin në rritje të qeverisë.

Berisha u bëri thirrje urgjente institucioneve që të ndërhyjnë me urgjencë për çështjen e borxhit të kësaj qeverie, sikurse e cilësoi ai, të papërgjegjshme.

?Vendet e lira e kanë të qartë se çdo rritje e çmimeve duhet të shoqërohet me indeksimin e tyre. Diktaturat, autokracitë, ndjekin praktika krejt të tjera siç është kontrolli që bën Rama me një grusht biznesmenësh. Ka krijuar bordet për të legjitimuar rritjen e çmimeve të pamotivuara. Për të larë duart nga ndihmat për qytetarët që po shkojnë drejt mungesave të mëdha për ushqime dhe ilaçe. U bëj thirrje institucioneve, që të ndërhyjnë me urgjencë për çështjen e borxhit të kësaj qeverie të papërgjegjshme. Borxhet dhe detyrimet e kësaj qeverie kanë arritur në 107%. Nuk ka asnjë kufizim në shpenzimet e luksit, shpenzimet abuzive të qeveritarëve. Vetëm për festivitet nga fondi rezervë i Këshillit të Ministrave janë marrë 7 milionë euro. Këto jepen në kulmin e krizës, në kulmin e rritjes së çmimeve?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga