LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama përsërit deklaratën/ Çfarë do të ndodhë nëse nuk çelen negociatat për integrimin e Shqipërisë në BE

20 Maj 2022, 10:30, Politikë CNA
Rama përsërit deklaratën/ Çfarë do të

Kryeministri Edi Rama, në një konferencë për shtyp të përbashkët me Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel, është shprehur se nëse pas mbledhjes së Këshillit Europian nuk do të hapet rruga për negociata për integrimin në BE, atëherë Shqipëria do të ndahet nga Maqedonia e Veriut që të shkëputet nga kthetrat e Bullgarisë.

“Për pjesën me Maqedoninë, ne jemi në një linjë me KiE dhe deri në fund kur të kryhet edhe mbledhja ne shpresojmë që Bullgaria të hapë rrugën. Në rast se nuk do të ndodhë ne do të ndryshojmë kursin. E kemi konsultuar edhe me publikun këtu. Një shumicë kanë thënë se Shqipëria duhet të shkëputet nga kthetrat e Bullgarisë?, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga