LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Nuk është Bullgaria”/ Zbulohet kush e pengon rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

20 Maj 2022, 10:34, Politikë CNA
“Nuk është Bullgaria”/ Zbulohet kush e pengon rrugën

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur sot në lidhje me procesin e integrimit të Shqipërisë në BE.

Në një konferencë për mediat, Berisha tha se nuk është vetoja bullgare ajo që po pengon negociatat, por sipas tij është muri i krimit dhe drogës.

?Nuk është muri bullgar, por muri i krimit, vjedhjes dhe drogës që qëndrojnë si faktorë që i mbyllin Shqipërisë dyert për hapjen e negociatave.

I bëj thirrje BE-së dhe vendeve anëtare, së pari të hapin negociata me shqipërinë. Siç tregonte rezoluta e PE, Shqipëria nuk i ka plotësuar kushtet, por mendoj se hapja e negociatave dhe qëndrimi në kapitujt përkatës për kushtet është mënyra më e drejtë, që qytetarët shqiptarë të vetëdijësohen se ku qëndron shkaku i vërtetë i bllokimit të procesit të integrimit, për ata. Te mosplotësimi i kushteve. Ndaj, unë uroj dhe shpresoj të predominojë ky mendim i cili në njëfarë forme të tillë është shprehur një vit më parë edhe nga Bundestagu gjerman.

Moshapja e negociatave, akt me pasoja të rënda,. Qoftë për vendin dhe për rajonin. Faktikisht çdo vit e më shumë zgjerohet hapësira apo mbështetja për konceptin tjetër të partneritetit dhe kjo nuk është praktikë që ka interes për Shqipërinë jo e jo, por as për Europën.?-tha Berisha.

Më tej, ai paralajmëroi kryeministrin Edi Rama, se do të përballet me rezistencën më të fuqishme, nëse tenton të pengojë rrugën e Shqipërisë drejt BE-së.

?Unë e deklaroj, se mos-hapja e negociatave është favorizim për të për të ndryshuar drejtimin e vendit, por do të përballet me rezistencën më të fuqishme të shoqërisë shqiptare të organizuar nga PD. Nuk kam qenë dhe nuk jam që politika e jashtme të bëhet në rrugë dhe me protesta, por një tentativë e tillë nuk do të njohë kufij e s?do të ndodhë kurrë?-theksoi Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga