LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pirja e dy kafeve dhe dy çajrave në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru dhe demencës

21 Nëntor 2021, 21:11, Lifestyle CNA
Pirja e dy kafeve dhe dy çajrave në ditë mund të

Sipas një studimi, pirja e dy filxhanëve me kafe dhe çaj në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e pësimit të goditjes në tru dhe demencës.

Studiuesit kinezë ndoqën 500,000 britanikë për më shumë se një dekadë, duke monitoruar shëndetin e tyre.

Njerëzit që pinin dy kafe dhe dy çaj ishin më pak të rrezikuar për të pësuar goditje në tru, sipas rezultateteve. Shanset e tyre për të zhvilluar demencë ishin 28 për qind më të ulëta.

Shumë studime kanë sugjeruar më parë se kafeja dhe çaji mund të ulin rrezikun e demencës. mPor disa gazeta kanë paralajmëruar se mbikonsumimi i pijeve të njohura mund të rrisë rrezikun.

Një studim nga Australia i publikuar në korrik zbuloi se pirja e më shumë se gjashtë filxhanëve kafe në ditë i bën njerëzit 53 për qind më shumë të prirur të vuajnë nga demenca.

Disa ekspertë kanë vënë në dukje polifenolet në pijet e nxehta që gjenden gjithashtu në boronica dhe kakao, të cilat studimet tregojnë se mund të ulin rrezikun e kushteve neurodegjenerative.

Më shumë se 850,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë demencë, duke përfshirë një në gjashtë të moshës mbi 80 vjeç, e cila është shkaktuar nga një grumbullim jonormal i proteinave në tru, duke ndaluar funksionimin e duhur të qelizave nervore./ CNA.al

Lajmet e fundit nga