LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse hani kokoshka çdo ditë?

21 Nëntor 2021, 20:10, Lifestyle CNA
Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse hani

Nëse jeni një adhurues i rregullt i kokoshkave, ka shumë gjëra rreth këtij ushqimi që ndoshta nuk i dini, veçanërisht kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj.

Lexoni më poshtë disa prej përfitimeve.

Nuk është vetëm një ushqim i lezetshëm për tu shoqëruar kur shihni filma, mund të jetë një ushqim i shëndetshëm, por vetëm nëse nuk i zhytni kokoshkat në kripë dhe gjalpë. Një tjetër gjë interesante është se është e pasur me fibra.

Ngrënia e kokoshkave jo vetëm që ndikon në formën fizike të një personi, por gjithashtu mund të kontribuojë në gjendjen e tij mendore. Kokoshka është një ushqim i pasur me karbohidrate dhe ka një indeks të ulët glicemik. Kjo mund të çojë në mbajtjen e niveleve të serotoninës dhe mund të ndihmojë në nivelizimin e disponimit tuaj. Kokoshkat mund të konsiderohen një karbohidrate komplekse .

Tani një funksion i tretë është bërë i popullarizuar sepse kokoshkat gjithashtu funksionojnë në rritjen e mundësive tuaja për të mbetur shtatzënë.

Shkencëtarët sugjerojnë se ngrënia e kokoshkave mund të ndihmojnë në rritjen e aftësisë së ngjizjes tek meshkujt duke përmirësuar rrjedhjen e gjakut. Ajo ka të bëjë gjithçka me një lëndë ushqyese të quajtur Arginine .

Ndonjëherë mund të ndiheni sikur keni milingona në pantallona kur keni PMS. Ndonjëherë edhe gjërat më të vogla janë aq irrituese. Lajmi i mirë është se kokoshkat në fakt mund të jenë gjëja që do t’i zhdukë këto simptoma të bezdisshme. Kokoshkat rritin serotoninën, hormonin e ndjenjës së mire./ CNA.al

Lajmet e fundit nga