LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sa shpesh duhet t’i lani flokët/ Këshillat e ekspertëve të bukurisë

13 Nëntor 2021, 11:56, Lifestyle CNA
Sa shpesh duhet t’i lani flokët/ Këshillat e ekspertëve

Shumë njerëz zgjedhin t’i lajnë flokët çdo ditë për të arritur atë pamje të freskët dhe të pastër. Por larja e flokëve me shampo mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë.

Bright Side ka zbuluar se nuk është e nevojshme që flokët të lahen përditë .

Varet nga lloji i flokëve tuaj.

Megjithëse disa prej nesh janë mësuar t’i lajnë flokët siç duhet çdo ditë, të tjerët mund të shpëtojnë lehtësisht duke e bërë atë jo më shumë se vetëm një herë në javë. Nëse keni flokë të hollë dhe delikate, mund të dëshironi t’i lani ato  çdo ditë , sepse mbulohen lehtësisht nga sebumi dhe duken shumë më shpejt të yndyrshëm.

Njerëzit me flokë të thatë ose kaçurrela duhet t’i lajnë ato shumë më rrallë dhe larja e tyre me shampo çdo dy ditë do të ishte e mjaftueshme. Nëse flokët tuaj janë me teksturë, ato duhet të lahen më së paku, dhe përdorimi i një shampo të butë jo më shumë se një herë në javë ose edhe çdo javë tjetër do të mjaftonte për t’i mbajtur të pastër.

Flokët e yndyrshëm

Sapo flokët tuaj bëhen paksa me yndyrë, mund të tundoheni t’i lani menjëherë, por yndyra që prodhon skalpi juaj është në të vërtetë thelbësor për shëndetin dhe bukurinë e flokeve tuaja. Flokët që janë plotësisht të ‘zhveshur’ nga yndyra natyrale mund të duken të trashë dhe shumë më të vështirë për t’u stiluar. Kur skalpi juaj thahet tepër, mund të fillojë të prodhojë edhe më shumë sebum dhe rekomandohet të lani flokët çdo 2 deri në 3 ditë për të shmangur flokët e yndyrshëm dhe acarimin e kokës.

Ju stërviteni shumë

Dushi pas një stërvitje jo vetëm që mund t’ju bëjë të pastër, por gjithashtu ndihmon muskujt tuaj të rikuperohen më shpejt. Nëse ju pëlqen të stërviteni dhe kaloni rregullisht orë të tëra në palestër, larja e flokëve çdo ditë mund të mbrojë lëkurën e kokës nga infeksionet mykotike dhe poret e bllokuara, të cilat, nga ana tjetër, mund të ngadalësojnë rritjen e flokëve dhe madje të shkaktojnë rënien e flokëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga