LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse gratë indiane flenë me flokët gërsheta?

9 Nëntor 2021, 15:16, Lifestyle CNA
Pse gratë indiane flenë me flokët gërsheta?

Gratë indiane kanë flokë të gjatë, me shkëlqim dhe jashtëzakonisht të bukur, dhe kujdesi për to është thellësisht i ngulitur në kulturën indiane. Ka shumë sekrete bukurie që nënat dhe gjyshet indiane i kanë përcjellë brezave, dhe njëra prej tyre është t’i gërshetoni flokët çdo natë para se të flini gjumë.

Në kulturën indiane besohet se kur femrat flenë me flokë të lëshuara, ato janë më të ekspozuara ndaj energjive negative. Në realitet, flokët me gërsheta para gjumit mund t’i ndihmojë ata të duken më të shndritshëm dhe voluminoz.

Ndihmon në parandalimin e çarjes së majave

Prerja e disa centimetra nga flokët do t’ju ndihmojë përkohësisht me majat e çara, por nëse nuk bëni ndonjë ndryshim në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve, fijet e bezdisshme të flokëve të dëmtuar do të shfaqen përsëri. Majat e ndara ndodhin kur përdorni produkte kimike të ashpra ose kur i thani floket me tharse shumë shpesh, dhe mënyra se si flini gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin dhe bukurinë e flokëve tuaj.

Flokët tuaj do të duken më të shkëlqyeshëm

Flokët tuaj kanë nevojë për lagështi për t’u dukur sa më mirë, dhe nuk është befasi që shumë produkte të kujdesit të flokëve premtojnë të hidratojnë dhe rihidratojnë fijet tuaja. Ka shumë arsye pse flokët tuaj nuk mund të mbajnë lagështinë, në fakt, ato madje mund të dehidratohen pak gjatë natës . Të mbajturit gërshet flokët, ndihmon për të bllokuar lagështinë e nevojshme pasi struktura e mbivendosur e gërshetave ruan hidratimin në flokët tuaj.

E bën më të lehtë krehjen e flokëve

Të mbjaturit flokët grëshet i bën ato më të lehtë për tu krehur dhe duken më të rregullt.

Mund të ndihmojë që flokët tuaj të rriten më shpejt.

Kur fijet tuaja dëmtohen, ato nuk duken apo ndjehen të shkëlqyera, dhe dëmtimi mund të ndikojë edhe në rritjen e flokëve tuaj. Kur gjatësia e flokëve bëhet e dobët dhe e brishtë, ajo mund të shkëputet, duke ju penguar të merrni flokët e ëndrrave tuaja. Përveç heqjes së flokëve, gërshetimi i tyre mund t’ju ndihmojë të shmangni stilimin e nxehtësisë dhe përdorimin e kimikateve, të cilat nga ana tjetër do t’i bëjnë ato të bëhen më të forta.

Ju kursen kohë në mëngjes.

Të mbajturit flokët gërshetë gjatë natës, ju kursen më shumë kohë për tu marrë me veten në mëngjes. Duke qenë se flokët ruajnë shkëlqim dhe janë më të lehtë për tu krehur dhe stiluar, kjo do t?iu japë më shumë kohë të merreni me gjëra të tjera në mëngjes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga