LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tigri më i vjetër në botë/ Konfirmohet nga Guinness World Records

14 Shtator 2021, 09:37, Kuriozitete CNA
Tigri më i vjetër në botë/ Konfirmohet nga Guinness World

Guinness World Records ka konfirmuar që tigrin më të vjetër në botë. Jeton në një vend i cili konsiderohet  i shenjtë në Teksas dhe është plot 25 vjec.

Është i llojit Bengali dhe  mbërriti në ?Tiger Creek Animal Sanctuary? në vitin 2000. Ai konsiderohet Tigri më i vjetr në botë  dhe është plot 25-vjeç dhe 322 ditë.

Sipas Daily Mail, Tigri i Bengalit, është i njohur gjithashtu si tigri i Bengalit Mbretëror, është një tigër nga një popullsi specifike e nënspecieve ?Tigris Panthera?, vendas në nënkontinentin Indian. Ky lloj kërcënohet nga gjuetia, humbja dhe copëzimi i habitatit, dhe u vlerësua se përfshin më pak se 2.500 individë të egër deri në vitin 2019, shkruan CNA.al.

Tigri i Bengalit renditet ndër macet e egra më të mëdha të gjalla sot./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga