LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shalsi bën Shvejkun/ Nuk do ta hetojmë SPAK-un, por do ta kontrollojmë SPAK-un

25 Janar 2024, 13:08, Editorial REDAKSIONALE
Shalsi bën Shvejkun/ Nuk do ta hetojmë SPAK-un, por do ta
Eduart Shalsi

Kryetari i grupit informal të punës, që po përgatit një draft në Kuvend për ngritjen e një komisioni “Ad-Hoc” për të kontrolluar institucionet e pavarura, është kthyer në rolin e Shvejkut.

Shalsi ka folur sërish pas publikimit të lajmeve nga CNA, ku fillimisht Lindita Nikolla në Shëngjin u tha se duhej një strukturë e posaçme që të kontrollonte institucionet e pavarura e kryesisht SPAK-un dhe këtu lindi komisioni “Ad-Hoc”.

Më pas mekanizmat e kontrollit, të thëna nga Bledi Çuçi, kreu i grupit parlamentar të PS-së.

Më tej, dalja e Eduart Shalsit në “Top Channel”-in e inceneratorëve dhe dje në një tjetër media, duke theksuar sërish se nuk do të ketë një hetim për institucionet e pavarura, por do të ketë një kontroll ndaj tyre, rritje të kapacitetit të Kuvendit dhe performancës që duhet të kenë në kuadër të integrimit në BE.

Qëndrimet shvejkjane të Shalsit

Eduart Shalsi është i njohur për qëndrimet e tij shvejkjane, që nga videoja e famshme që po e risjellim këtu, deklaruar sërish te “Top” inceneratori për vjedhjen mjeshtërore që do të vinte me pushtetin e Rilindjes, e deri tek ajo që “nuk do të hetojmë, por do të kontrollojmë institucionet e pavarura”, duke mohuar atë që pranon.

Vetëm Shalsi mund ta bëjë këtë dhe askush tjetër, duke u shfaqur disa herë publikisht dhe duke ripërmendur të njëjtin budallallëk, në të njëjtën formë dhe duke e bërë edhe më të besueshme atë që është artikuluar.

Skema me komisionin “Ad-Hoc”

Ajo që CNA ka thënë është se duke u fshehur pas gjoja një kontrolli ndaj institucioneve të pavarura, mazhoranca po kërkon të krijojë një komision “Ad-Hoc” për të hetuar SPAK-un, KLSH-në, KLGJ-në, KLP-në, Prokurorinë e Përgjithshme, të gjitha institucionet e pavarura, të cilat kanë marrëdhënie të qartë ligjore me Parlamentin kur bëjnë raportet, çfarë raportojnë, kush i kontrollon dhe si kontrollohen.

Nuk ka të drejtë asnjë komision “Ad-Hoc” të merret me punët e prokurorisë, të institucioneve të pavarura, sepse merret në rastet e veçanta thjesht dhe vetëm duke krijuar një komision hetimor parlamentar, të cilat mazhoranca e Rilindjes i shkriu me ligj, i ndaloi.

Pra, shpiket një komision “Ad-Hoc” gjoja për struktura, kapacitete, punësime, etj., duke dashur të bëhet një furtunë në administratën e institucioneve të pavarura e kontrolluar kjo nga mazhoranca dhe nga ana tjetër, në emër të saj të sulmohet SPAK-u, të sulmohet KLSH-ja, të sulmohet Prokurori i Përgjithshëm dhe institucionet, të cilat e kanë të përcaktuar qartë në ligj mënyrën se si u ndërtohet struktura, kush i emëron dhe ku raportojnë, ku nuk përjashtohet dhe parlamenti.

Shalsi dhe komisioni i 99-çave me “vullnetarin” e Enverit

Shalsi sillet si Shvejku: “Nuk do të hetojmë, por do të kontrollojmë, do të shikojmë”.

Çfarë pune ka parlamenti që nëpërmjet një komisioni me 99-ça dhe “vullnetarë” Enveri të Partisë Socialiste të shohë se çfarë bën Prokurori i Përgjithshëm apo SPAK-u?

Është e përcaktuar në ligj se kush i kontrollon. Ka ILP, ka KLD, ç’punë ka Eduart Shalsi që nëpërmjet Fatmir Xhafajt, 99-çave apo “vullnetarëve” të tij t’i vërsulen KLSH-së, KLGJ-së apo KLP-së, të cilat duhet të kontrollojnë institucionet e tjera?

Shalsi bën Shvejkun/ Nuk do ta hetojmë SPAK-un, por do ta
Enver Hoxha dhe Fatmir Xhafaj

Ngritja e këtij komisioni është thjesht dhe vetëm një sëpatë mbi kokën e institucioneve kushtetuese, të cilat veprojnë në mënyrë të pavarur duke kontrolluar, hetuar dhe zbatuar ligjin dhe duhet të jenë gjithmonë oponente në qeverisje, por mesa duket me skema shvejkjane është gjetur zgjedhja.

Një komision “Ad-Hoc” me 99-ça dhe “vullnetarë” Enveri, të sulmojmë SPAK-un, të sulmojmë institucionet e pavarura, gjoja në emër të integrimit në BE dhe këtë më mirë se kushdo tjetër mund ta bëjë “vullnetari” i parafundit i Enverit, Fatmir Xhafaj, bashkë me çetën e 99-çave të lali Erit./ CNA

Lajmet e fundit nga