LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ibsen Elezi takim me personalitetet/ Akuza për manipulim të opinionit publik

20 Maj 2022, 17:42, Politikë CNA
Ibsen Elezi takim me personalitetet/ Akuza për manipulim të opinionit

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Ibsen Elezi, ka ngritur një sërë akuzash dhe kritikash ndaj qeverisë dhe opozitës në takimin e sotëm me personalitete publike.

Elezi tha se tek sistemi i Edi Ramës ka në themel manipulimin e opinionit. Ai theksoi se këtë problem e ka hasur edhe në PD gjatë drejtimit të Lulzim Bashës.

Kandidati për kryetar të PD kujton një dokument që ka hartuar në shtator të 2018-ës dhe deklaron se kjo çështje mbetet debat edhe në ditët e sotme.

?Kur fokusohemi tek sistemi i Edi Ramës, manipulimi i opinionit është në themel. Kur e has këtë problem edhe në PD, kjo është rrëmujë e madhe. Nuk kapesh një pikë referimi për këto. Rregullat dhe imazhi i kësaj partie është shumë i rëndësishëm për të krijuar shumicën në opinionin publik. Ka të bëjë me faktin që më shumë dhe më qartë, ky sistem sulmohet nga ana e juaj.

Këtë mjegullnajë të opozitës në perceptimin dhe luftën ndaj sistemit, e kam hasur dukshëm në kohë e drejtimit të PD-së nga Lulzim Basha. Në shtator 2018, bashkë me avokatin hartuam një dokument që i bënim një analizë  sistemin. E vlerësonim si një sistem diktatorial ku problem kryesor është shpopullimi. Shumëkush më ka kundërshtuar.

Ndoshta më thanë se janë aludime. Pas 4 vitesh, kjo është një nga debatet. Jam bindur me kalimin e kësaj periudhe, kjo është e planifikuar. Jam bindur sepse edhe njerëzit e katapultuar në majë të sistemit, janë njerëz me mbështetje politike. Ka argumente dhe fakte se këta persona zgjidhen, qoftë edhe në pjesën e partive opozitare, kryejnë shërbime të caktuara. Jam fokusuar shumë tek pikëpamjet e PD-së. Ku do të mbështetet kjo parti, unë personalisht kam kohë që mundohem të jem konçiz në pikëpamjet konservatore që duhet të ketë PD-ja?, nënvizoi Elezi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga