LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Omicron ka më shumë gjasa për të riinfektuar njerëzit që kanë pasur më parë Covid

3 Dhjetor 2021, 12:37, Lifestyle CNA
Omicron ka më shumë gjasa për të riinfektuar njerëzit

Varianti Omicron ka të paktën 2.4 herë më shumë gjasa të riinfektojë dikë që ka pasur më parë Covid.

Këto të dhëna vijnë nga Afrika e Jugut, ku ka një rritje drastike të njerëzve të infektuar. Studiuesit e qeverisë thonë se ka pasur 35,670 riinfeksione që nga fillimi i pandemisë dhe rreziku i riinfektimit ra në 0.7 gjatë valës së dytë të nxitur nga Beta dimrin e kaluar dhe rritjes së tretë të Delta këtë verë në krahasim me valën e parë.

Por rreziku për të kapur sërish virusin është rritur për herë të parë, duke shkuar në 2.4.

Shkencëtarët nga Universiteti Stellenbosch, pranë Cape Town, thanë se gjetjet sugjerojnë se Omicron është në gjendje të shmangë mbrojtjen që njerëzit kanë nga një infeksion i mëparshëm, ndryshe nga variantet Beta dhe Delta që u ?shtypën? nga imuniteti natyror.

Sipas tyre të dhënat kanë implikime të rëndësishme në shëndetin publik, veçanërisht në vendet që më parë kanë pasur shkallë të lartë të infeksionit.

Një ?pyetje urgjente që mbetet?, është nëse Omicron mund t’i shmanget mbrojtjes së vaksinës po aq mirë sa imuniteti natyror, dhe nëse po, a ndikon kjo në shtrimet në spital dhe vdekjet.

Raportet nga mjekët në provincën e Gauteng, thanë se po ndodhnin riinfeksione, pavarësisht se 80 për qind e popullsisë kishte rezultuar pozitive më parë.

Megjithatë, marrja e vaksinave është e ulët në Afrikën e Jugut, me vetëm një të katërtën e popullsisë të cilët janë vaksinuar dy herë, gjë që e bën të vështirë interpretimin e të dhënave.

Për të bërë një parantezë, 70 për qind e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar dy herë dhe kjo shifër është po aq e lartë sa 80 për qind e disa vende evropiane.

Kjo vjen pas të dhënave nga National Institute për sëmundjet ngjitëse, të cilat tregojnë se 11,535 raste të reja ishin regjistruar me Covid brenda 24 orëve, një rritje prej 368 për qind që nga e enjtja e fundit ku u regjistruan 2,465 njerëz të infektuar.

Rreth 51,402 njerëz në vend iu nënshtruan një testi për Covid-in dhe 22.4 për qind e tyre rezultuan pozitivë. Nëse i  krahasojmë këto të dhëna me javën e kaluar, nga 38,075 për qind e testeve, 6.5 për qind rezultuan pozitivë.

Ndërkohë, pranimet në spitale Covid pothuajse u trefishuan në një javë, por vdekjet kanë rënë me 64 për qind.

Por pavarësisht frikës nga Omicron, Afrika e Jugut ende po regjistron shumë më pak raste të përgjithshme të Covid-it në krahasim me madhësinë e popullsisë së saj me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA-në.

Shifrat nga platforma kërkimore e Universitetit të Oksfordit, tregojnë se Afrika e Jugut ka 63 milion raste me Covid krahasuar me 638 raste në Mbretërinë e Bashkuar dhe 257 raste në SHBA. Rastet po rriten ndjeshëm në Afrikën e Jugut, por po fillojnë me një bazë të ulët.

Anne von Gottberg, një mikrobiologe klinike në NICD, zbuloi në konferencën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, se varianti qëndron prapa 75 për qind të rasteve në shkallë kombëtare dhe “duket sikur ka një mbizotërim të Omicron në të gjithë vendin”.

Sipas Daily Mail, pesë nga nëntë provincat e vendit kanë konfirmuar rastet e Omicron dhe zyrtarët presin që prevalenca e tij të jetë e lartë në katër zonat e mbetura ku mostrat pozitive nuk janë renditur ende. Ka pasur vetëm 183 raste të konfirmuara të këtij lloji, sepse një pjesë e vogël e mostrave pozitive janë analizuar për variante.

Kjo vjen mes raporteve kontradiktore nëse Omicron shkakton sëmundje të lehta apo të rënda dhe çfarë ndikimi do të ketë në efektivitetin e vaksinës. Ekspertët paralajmërojnë se gjetjet aktuale nuk janë të besueshme dhe do të duhen dy javë para se të testojnë se si funksionon virusi në laboratorë.

Varianti është parë në më shumë se 20 vende në mbarë botën dhe ka të ngjarë të jetë përhapur për disa javë përpara se Afrika e Jugut të ngrinte alarmin. Holanda zbuloi një rast një javë më parë, ndërsa Nigeria gjeti rastin e parë në një mostër të marrë në tetor.

Ishte edhe në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të zbulohej për herë të parë nga shkencëtarët javën e kaluar, me nëntë raste në Skoci më 20 nëntor, duke shkaktuar spekulime se ky virus ishte importuar nga konferenca e klimës COP 26 ose një lojë regbi në stadiumin Murrayfield kundër Afrikës së Jugut.

Ndërkohë, Norvegjia njoftoi se 60 persona ka të ngjarë të jenë infektuar nga virusi Omicron në një festë të vetme Krishtlindjesh në një restorant ushqim deti në Oslo, ku ka të ngjarë të jetë shpërthimi më i madh në botë i llojit të ri deri më tani.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10267385/Omicron-dominant-South-Africa-just-one-WEEK.html

Lajmet e fundit nga