LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shtrëngimi i masave nga 4 janari/ Brataj: Shteti duhet të mbrojë qytetarët

2 Dhjetor 2021, 20:05, Lifestyle CNA
Shtrëngimi i masave nga 4 janari/ Brataj: Shteti duhet të mbrojë

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë dhe mutacionin e Omicron.

I ftuar në A2, ai tha se fushata e vaksinimit nuk duhet të ulë ritmet, madje do t?i shtojë me masat e reja që përfshijnë administratën dhe disa kategori punonjësish nga 4 janari.

?Nuk ka vend për alarmizëm, në këtë moment Omicron nuk ka një rrezikshmëri të veçantë. Deri më tani nuk ka të shtruar dhe pjesa më e madhe e të infektuarve janë asimptomatik?. Brataj shpjegon se virulenca e Omicron, që duket më e lartë se Delta, nuk është diçka shqetësuese në vetvete, po ashtu mutacionet. ?Mund të jemi disi të qetë nga pikëpamja e sëmundshmërisë. Sa më i shpejt është në transmetim, aq më pak janë format e rënda, sepse në një pandemi aq më e egër është virulenca, dhe aq më lehtë izolohet?.  

Por vigjilenca nuk duhet të mungojë. ?Sigurisht ka infektime, dhe nuk janë shifrat reale që shohim, sepse njerëzit nuk kërkojnë ndihme, mendojnë se është rrufë sezonale, ato që shtrohen përfaqësojnë vetëm rastet e rënda. Tashmë ecuria e pandemisë shihet nga viktimat dhe shtrimet në spital?, thotë ai.

Brataj nuk mendon se masat nga 4 janari mund të quhen shtrënguese. ?Gjermania, që marrim çdo herë si shembull, mendon ta bën më detyrim, dhe po çon pacientet në Itali, Austria e njëjta gjë, Greqia ven gjoba për të pavaksinuarit, Ne nuk po kalojmë në masa ekstreme, por detyra e shtetit është të mbrojë të gjithë qytetarët. Kur filloi shkolla, u duk se do kishim konflikt të hapur dhe çadra dhe pak vaksinime. Pastaj pame që studentet nuk shkonin në çadra se ishin të vaksinuar, normalisht në qytetet e tyre. Në fakultetin e Mjekësisë në dy muaj  nuk kemi asnjë vatër sepse vaksinimi ishte mbi 90%?, thotë Brataj. /CNA.al

Lajmet e fundit nga