LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vaksinë me detyrim në supermarket/ Anëtarja e Komitetit Teknik paralajmëron ashpërsim të masave

2 Dhjetor 2021, 18:32, Lifestyle CNA
Vaksinë me detyrim në supermarket/ Anëtarja e Komitetit Teknik

Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi ditën e sotme vaksinë me detyrim për punonjësit e administratës publike, ata të qendrave tregtare dhe të supermarketeve. Në të kundërt,  ata do duhet të paraqesin çdo 5 ditë test PCR.

Lidhur me këto masa ka folur anëtarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mirela Cami  në një dalje televizive ku ka shpjeguar se përse u mor ky vendim.

Sipas saj në këto vende ka fluks të madh njerëzish, por edhe për shkak të përhapjes së variantit Omicron në Europë dhe afrimin e sezonit të dimrit.

?Në fakt në prezanitimin që u bë në lidhje me situatën epidemiologjike u tha që situata ka qenë e qëndrueshme nuk ka pasur rritje të rasteve të pozitivitetit. Lidhet edhe me qarkullimin e Omicron në Europë dhe për t?i paraprirë kësaj gjëje, vaksinimi është i vetmi instrumentet që garanton mbrojtje. Flasim për supermarkete sepse aty ka fluks të madh dhe lëvizje qytetarësh, vaksinimi është i vetmi instrument që garanton mbrojtjen e jetës së tyre?, tha Cami.

Cami theksoi se doza e tretë përforcuese e vaksinës nuk është e detyruar, por rekomandohet për të gjithë personat mbi 18 vjeç për rritur imunizimin.

Ndërkohë, ajo shtoi la të hapur mundësinë se nëse do të kemi një përkeqësim të situatës epidemiologjike masat anti-COVID mund të forcohen./CNA.al

Lajmet e fundit nga