LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Na fal vogëlush!”/ Mesazhi prekës i Luan Baçit

17 Nëntor 2021, 10:17, Kronika CNA

Deputeti i PD, Luan Baçi ka reaguar sa i takon ngjarjes makabre të ndodhur në Fier, ku një 8-vjeçar u vra tragjikisht.

Ai ngre alarmin se autoritetet nuk kanë reaguar në kohë edhe pse të gjitha sinjalet e kishin paralajmëruar një krim të tillë.

?Te kerkojme falje Mateo, na fal vogelush!

Shume dhimbje dhe  shume trishtim, le pas per çdo njeri normal te ketij vendi te vogel dhe plot halle te medha!

E paimagjinueshme, e pabesueshme, e papranueshme,  e paharrueshme, per  prinderit, familjaret dhe te afermit e tij, kjo ngjarje dhe krim makaber.

Ngushellimet  me te sinqerta dhe te thella, megjithese nuk ka fjale, qe e ngushellon kete!

Monstra, qe te mori jeten, megjithese i njohur si i tille, i denuar si i tille, vazhdonte te jetonte i qete, ne monotonin e zakonshme te jetes, afer njerezve normal, afer ty Engjell.

U desh te merrte jeten tende te pafajshme ne moshen 8 vjeçare, ta nderpriste kete jete ne menyren me barbare,  dhe me makabre, qe te vertetohej si i tille!

Ky monster, ky perbindesh, i denuar dhe me pare, per rrembim personi, i njohur nga banoret e zones, si njeri problematik, i dhunshem, qarkullonte me mjete prerse te rrezikshme per jeten e te tjereve, i denoncuar shume here te tjera nga banoret per veprime, jo normale dhe te rrezikshme, perseri vazhdonte jeten i qete, prane njerezve normal!

A nuk duhej qe policia ta kishte nen survejim dhe kontroll kete monster te rezikshme, qe denoncohej here pas here nga banoret?

A nuk njihej e kaluara e tij problematike dhe e rrezikshme?

A nuk duhej bashkia apo institucione te tjera pergjegjse te ketij shteti, te interesoheshin per nje monster te tille, qe jetonte i vetem dhe pa asnje ndihme, se si e menaxhonte kohen e tij?

Ky krim makaber, nuk eshte rastesi, pas ketij krimi qendron papergjegjshmeria e shtetit, mos ekzistenca e tij!

Te gjithe ne duhet te kerkojme falje per jeten tende, te gjithe duhet te ndihemi fajtor, te gjithe duhet te reagojme fuqishem!

Qofsh i paharruar engjell!?, shkruan Baçi në rrjetin social facebook./CNA.al

Lajmet e fundit nga