LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vrasja makabre e të miturit/ Rama kundër dënimit me vdekje

17 Nëntor 2021, 07:56, Kronika CNA

Kryeministri Edi Rama, ndërsa ka folur mëngjesin e sotëm për ngjarjen tragjike në fshatin Gracan të Fierit, ku humbi jetën një fëmijë, ka apeluar drejtësinë për ndëshkimin maksimal të autorit.

Zërave se duhet të riktheht dënimi me vdekje, Rama ju është kundërpërgjigjur duke thënë se nuk është zgjidhje pasi sipas tij persona të tillë ndodhen në çdo shoqëri.

?Jo vetëm në aspektin moral të një shoqërie demokratike, por edhe në aspektin tragjik, dënimi me vdekje nuk i bën të pa evitueshme për shoqëritë ngjarje të tilla. Shoqëritë edhe në vendet më të zhvilluara, edhe në ato me nivelin më të lartë të civilizimit tonë, e kanë në gjirin e tyre edhe këtë qenie që janë në gjendje të shkojnë deri në shfaqjet më ekstreme të asaj që ka mbetur nga kafsha në qenien e njeriut. Kështu që, rikthimi i dënimit me vdekje nuk është as i mundur dhe as formulë apo shkop magjik për të parandaluar të tilla ngjarje, të cilat siç e dimë ndodhin në të gjitha shoqëritë?, ëhstë shprehur Rama.

Ky i fundit, më tej ka thënë se Shqipëria për shkak të disa ndërhyrjeve në vite në legjislacion, ka të shkruar legjislacionin më të ashpër, ose nga më të ashprit.

Por, sipas tij çështja është zbatimi i legjislacionit dhe ajo që përbën një fatkeqësi për shumë vite është pikërisht pa përgjegjshmëria e trupave gjykues në raport me individë që kanë kryer krime deri ekstreme.

?Por edhe krime që në mos vrasje kanë rezultuar në përdhunime, në dhunë ndaj grave dhe që janë lënë të lirë në sallën e gjyqit apo kanë marrë dënime shumë herë më të ulëta se sa parashikon legjislacioni dhe i kanë përsëritur ato duke shkaktuar dhimbje dhe plagë të pa nevojshme dhe të evitueshme. Patjetër që mundësitë për të rishikuar legjislacionin janë gjithmonë, por thelbi është ngritja e trupave gjykues në nivelin e legjislacionit. Po reflektojmë në ndërhyrje në legjislacion, të cilën do e përfshijmë në konsultimin kombëtar që unë e kam lajmëruar?, është shprehur më tej Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga