LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I dashuroni puthjet?/ Zbuloni nga se "vuani"

24 Shtator 2021, 06:09, Kuriozitete CNA
I dashuroni puthjet?/ Zbuloni nga se "vuani"

Të gjithëve na pëlqejnë puthjet, por ka nga ata që i duan aq shumë sa janë të gatshëm të puthin në mes rrugës një të panjohur.

Ka një emër që e justifikon këtë ?dëshirë?, basorexia. Po nëse ju i doni shumë puthjet ju vuani nga ?basorexia?.

Basorexia – është emri që i jepet emocionit specifik të dëshirës për të puthur dikë. Kjo nuk do të thotë se ju dëshironi t’i bashkoheni çiftit që “patë” duke u puthur, por thjesht keni dëshirë të puthni!

A mund të ngatrohet kjo ndjesi me emocionet?

Njerëzit kanë debatuar për këtë për mijëra vjet dhe debatojë ende. Nuk ka një përgjigje përfundimtare se çfarë është një emocion. Ekziston një debat i madh teorik midis shkencëtarëve të emocioneve nëse emocionet janë kryesisht këto reflekse fizike dhe neurologjike të ndërlidhura, ose nëse ka një komponent të madh shoqëror dhe kulturor me shumë ndryshime individuale midis kulturave dhe midis individëve

Thënë kjo, ekziston gjithnjë një dilemë nëse basoreksia është emocion apo thjesht refleks fizik. Ndoshta basoreksia është të dyja këto dhe asnjëra, në varësi të kontekstit dhe situatës.

Duke u përpjekur të artikulojmë nuancat e vogla të jetës sonë emocionale, ne mund të arrijmë në një kuptim më të thellë të vetes dhe njerëzve përreth nesh. Kur gjejmë një emër specifik për to, akoma më mirë. Kështu kuptojmë se nuk jemi vetëm. Madje, ky fenomen është aq i zakontë, saqë për të paska edhe një emër.

Kështu pra në momentin që ndjeni një dëshirë të puthni me passion qoftë edhe dikë që nuk e njihni?ju thjesht jeni në një gjëndje “basoreksike”./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga