LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E thonë shkencëtarët/ Më i fortë se antibiotikët, ky është “ilaçi” më i mirë për ftohjen dhe kollën

19 Gusht 2020, 11:48, Lifestyle CNA
E thonë shkencëtarët/ Më i fortë se antibiotikët,

Mjalti mund të jetë më i mirë se kujdesi i zakonshëm për lehtësimin e simptomave të traktit të sipërm respirator, veçanërisht kollën, thanë studiuesit.Substanca është e lirë, lehtësisht e disponueshme dhe praktikisht nuk ka efekte anësore.Mjekët mund ta rekomandojnë atë si një alternative të përshtatshme për antibiotikët, të cilat shpesh përshkruhen për infeksione të tilla, edhe pse nuk janë të përshtatshme, thanë shkencëtarët nga Universiteti i Oksfordit .

Infeksionet e traktit të sipërm respirator (URTI) ndikojnë në hundën, fytin, zërin dhe pasazhet e mëdha të ajrit (bronkët) që çojnë nga ezofagu në mushkëri.Simptomat mund të përfshijnë dhimbje të fytit , hundë të bllokuar, kollë dhe kongjestion.Ekzistojnë prova për përdorimin e mjaltit tek fëmijët, dhe është përdorur prej kohësh si ilaç shtëpiak për të trajtuar kollitjet dhe ftohjet.

Por provat për efektivitetin e mjaltit për një sërë simptomash të traktit të sipërm respirator tek të rriturit nuk janë rishikuar në mënyrë sistematike.Për të adresuar këtë, shkencëtarët shikuan bazat e të dhënave hulumtuese për studime përkatëse, duke krahasuar mjaltin dhe përgatitjet që e përfshinë atë si një përbërës me kujdes të zakonshëm – kryesisht antihistamines, expectorants, shtypës të kollës dhe qetësues kundër dhimbjeve.

Ata gjetën 14 prova të përshtatshme klinike, duke përfshirë 1,761 pjesëmarrës të moshave të ndryshme.Analiza e të dhënave të këtyre studimeve tregoi se mjalti ishte më efektiv sesa kujdesi i zakonshëm për përmirësimin e simptomave, veçanërisht shpeshtësinë dhe ashpërsinë e kollitjes.Dy nga studimet treguan se simptomat zgjatën një deri në dy ditë më pak në mesin e atyre që trajtohen me mjaltë.

Sidoqoftë, studiuesit, Hibatullah Abuelgasim, nga Shkolla Mjekësore e Universitetit të Oksfordit, dhe Charlotte Albury dhe Joseph Lee, nga Departamenti Nuffield i Shkencave të Shëndetit të Kujdesit Parësor, vunë në dukje se mjalti është një substancë komplekse dhe jo një produkt uniform.

Ata gjithashtu theksuan se vetëm dy nga studimet përfshijnë një placebo, duke thënë se më shumë nga këto studime duhet të bëhen përpara se të arrihen përfundime përfundimtare.

Duke shkruar në revistën BMJ Evolution based Medicine, autorët thanë: “Infeksionet e traktit të sipërm respirator janë arsyeja më e shpeshtë për recetën e antibiotikëve.”Meqenëse shumica e URTI-ve janë virale, receta e antibiotikëve është edhe joefektive dhe e papërshtatshme.”

Ata përfunduan: “Mjalti është një ilaç laik i përdorur shpesh, që është i mirënjohur për pacientët. Cheapshtë gjithashtu i lirë, i lehtë për t’u përdorur dhe ka dëmtime të kufizuara.”Kur klinikët dëshirojnë të përshkruajnë URTI, ne do t’ua rekomandonim mjaltin si një alternative për antibiotikët.”Mjalti është më efektiv dhe më pak i dëmshëm sesa alternativat e zakonshme të kujdesit dhe shmang shkaktimin e dëmit përmes rezistencës antimikrobike.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga