LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Beteja me Covid-19/ Franca merr masa të rrepta

19 Gusht 2020, 08:51, Lifestyle CNA
Beteja me Covid-19/ Franca merr masa të rrepta

Franca do të bëjë maskat e fytyrës të detyrueshme në shumicën e vendeve të punës, pasi ajo merret me një ringjallje në rastet e koronavirusit. Rregulli i ri ka të ngjarë të zbatohet në të gjitha hapësirat e përbashkëta në zyra dhe fabrika, ku ka më shumë se një punonjës i pranishëm.Masa është vendosur të fillojë në 1 shtator. Zyrat individuale do të përjashtohen.

Franca ka parë një rritje të mprehtë të rasteve të koronavirusit që nga korriku dhe maska ??tashmë përdoren gjerësisht.Numri mesatar i tij i rasteve të reja gjatë shtatë ditëve tani është mbi 2,000, dyfishi i asaj që ishte në fillim të muajit.Rreth 220,000 njerëz tani janë infektuar dhe më shumë se 30,000 kanë vdekur.

Zyrtarët e shëndetësisë sugjerojnë që gati një e katërta e grupimeve të reja kanë qenë të lidhura me vendet e punës jashtë ambienteve mjekësore, raporton korrespodenti i BBC Paris Lucy Williamson.Rritja vjen kur qeveria inkurajon vendin të kthehet në punë për të mbushur një vrimë prej 11% në buxhetin e saj, shton ajo.

Franca vendosi një nga pengesat më të rrepta të Evropës në mars, i cili gradualisht u hoq nga 11 maj.Pas shpërthimeve të reja në korrik, qeveria bëri maska ??për fytyrën të detyrueshme në hapësira publike të mbyllura. Disa qytete kanë mandatuar përdorimin e tyre në zona të ngjeshura në natyrë.Sidoqoftë, deri më tani, qeveria franceze ka këshilluar vetëm veshjen e maskave në punë kur distanca sociale nuk është e mundur.

Ministrja e shëndetësisë Elisabeth Borne diskutoi çështjen me drejtuesit e sindikatës të Martën dhe këshilla e re pritet të publikohet në ditët e ardhshme.Masa e fundit pason këshillat e azhurnuara mbi rrezikun e infeksioneve aerosol.Koronavirusi përhapet kur pikat spërkaten në ajër kur personat e infektuar flasin, kolliten ose teshtijnë. Këto pikat më pas mund të bien në sipërfaqe.

Por ekspertët thonë se ekzistojnë edhe prova të personave që kapin virusin nga grimca të vogla që varen në formën e aerosolit në ajër.Franca është në mesin e disa vendeve evropiane që shtrëngon kufizimet e koronavirusit, mes infeksioneve në rritje – veçanërisht në mesin e të rinjve.Italia e ka bërë të detyrueshëm të vishni maska ??në bare dhe klube në mbrëmje.Ndërkohë, ndeshja hapëse e sezonit 2020-21 për ligën më të lartë të futbollit të Francës, Ligue 1, është shtyrë .

Ndeshja e parë, në të cilën Marseja ishte vendosur të merrte në Saint-Etienne të Premten, është ndërprerë pas katër testeve pozitive të koronavirusit në Marsejë.Ndeshja hapëse tani do të luhet në 16 ose 17 shtator./ CNA.al

Lajmet e fundit nga