LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“S’ka sens të mos hapet shkolla”/ Brataj: Edhe 13 ditë i mungojnë shtatorit, pritet të…

18 Gusht 2020, 12:44, Lifestyle CNA
“S’ka sens të mos hapet shkolla”/ Brataj: Edhe 13

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tregoi se qeveria po përgatit një plan masash për muajin shtator, kur theksoi se pritet që shifrat e të infektuarve të rriten.

Brataj foli edhe për hapjen e shkollave, teksa tha se nuk ka sens që të mos hapen.

?Shihet çfarë do të na paraqitet që nga shtatori, që dhe 13 ditë i mungojnë. Është problemi i shkollës, si do të hapen, si do veprohet nëse do paraqitet infeksioni nëpër shkolla. Në shkolla është shumë e ulët incidence e infeksioneve, sidomos në fillore dhe në çerdhe. Do të vlerësohet hap pas hapi cdo gjë. Por kjo kërkon veprim ndërinstitucional. Nuk ka sens të mos hapet shkolla, por janë vetë shkollat që duhet të bëjnë planin e respektimit të masave?, u shpreh ai në studion e lajmeve në News 24.

Shefi i Urgjencës deklaroi se ekspertët nuk mund të shkojnë të kontrollojnë njerëzit nëse po i respektojnë masat, por qytetarët duhet të kenë vetë kujdes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga